Polis, gruptan uzaklaşırken Ethem'i vurmuş

Polis, gruptan uzaklaşırken Ethem'i vurmuş
Polis, gruptan uzaklaşırken Ethem'i vurmuş
Ethem Sarısülük soruşturmasında bilirkişiler, hazırladıkları raporu savcılığa gönderdi. Raporda, şüpheli polisin göstericilerden uzaklaşırken ateş ettiği kaydedilerek "Sarısülük'ün yere düşme anında polisin durduğu yer ile polis tarafından tabancanın ele alındığı ilk yer arasının 4.8 metre olduğu tespit edildi" denildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da 1 Haziran günü yapılan gösteride 26 yaşındaki işçi Ethem Sarısülük, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Otopside Sarısülük’ün kafasından 9 milimetrelik mermi çekirdeği çıkarılmıştı. Olayla ilgili soruşturma kapsamında olay yerinde bilirkişi incelemesi yapılmıştı. Bilirkişiler hazırladıkları raporu tamamlayarak savcılığa gönderdi. Jandarma görevlilerince hazırlanan raporda, Sarısülük’ün şüpheli polis memuru tarafından 4.8 metreden vurulduğunun tespit edildiği bildirildi.
Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin kamera kayıtlarını da inceleyen bilirkişiler, hazırladıkları raporda şunları belirtti:
“Çevik Kuvvet polisinin çınar ağacıyla telefon kulübeleri arasına çıkıp kuzey istikametine doğru hareket ederek bir göstericiye müdahale ettiği görüldü. Çevik Kuvvet polisinin tabancasını eline aldığı yerin çınar ağacı etrafını çevreleyen taşların kuzey bölümüne 3.3 metre mesafede olduğu ve polis memurunun tabancası elinde ateş ederek güneybatı istikametine doğru hareket ettiği, olay esnasında çekilen kamera görüntülerinden tespit edildi. Ethem Sarısülük’ün yere düşme anında polisin durduğu yer ile polis tarafından tabancanın ele alındığı ilk yer arasının 4.8 metre olduğu tespit edildi.” 

 


‘Kurşun sekmedi’ 
Raporda yapılan incelemede herhangi bir mermi sekme izi ve ateşli silaha ait kovana rastlanılmadığı da anlatılarak, “Ethem Sarısülük’ün olay esnasında düştüğü belirlenen yerde herhangi bir kan ve kan lekesine rastlanılmadı” denildi. Soruşturma kapsamında şüpheli polis memurunun kimlik bilgileri ile Ethem’i vuran silah Ankara Emniyeti’nden talep edildi. 

Amirin de bilgileri istenildi

Emniyet de önceki akşam saatlerinde şüpheli polisin kimlik bilgileri ile olayda kullanıldığı belirtilen silahı savcılığa gönderdi. Savcılık da silahı kriminal incelemeye gönderdi. Ayrıca soruşturma kapsamında savcının şüpheli polis memurunun kimlik bilgilerinin yanı sıra olaya tanık olan diğer polis memurları ile ‘birlik amiri’nin de kimlik ve iletişim bilgilerini istediği ortaya çıktı.