Polis hangi hallerde eve girebilir?

Polis hangi hallerde eve girebilir?
Polis hangi hallerde eve girebilir?
Hukukçulara göre polisin bir eve girebilmesi için belirli kriterler bulunuyor.

 

Başbakan Erdoğan ’ın açıklamalarının ardından, öğrenci evleriyle ilgili nasıl bir denetim yoluna gidileceği sorusu gündeme geldi. Vatan gazetesinin haberine göre AK Parti yöneticileri karma öğrenci evlerinin nasıl denetleneceği ve bu denetim sonucu birlikte kaldıkları tespit edilen kız ve erkek öğrencilere ne tür bir yaptırım uygulanabileceği yönündeki sorular üzerine de Kabahatler Kanunu ile Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’na işaret ettiler. Parti yöneticileri “Amaç cezalandırma ve bir yaptırım uygulama değil. Daha ziyade ileride toplumsal sorunlara yol açabilecek bir durumu engellemeye yönelik. Bu durumdaki evler tespit edilerek, öğrencilerin ailelerine durumun haber verilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda karar ailenin olur” dediler. AK Partililer gürültü ya da huzur bozma gibi bir şikayet söz konusu olursa da belediye zabıtası ya da kolluğun meskene gidebileceğini söyledi.

Ceza Hukukçusu Yılmaz Yazıcıoğlu ise kolluk kuvvetinin üç şartla bir eve girebileceğini söyledi: - Evde suç işleniyorsa, kolluk kuvveti o suçu (ağır cezalık olmak şartı ile) önlemek için o eve girebilir. - Izdırar (zorunluluk) hali ve meşru müdafa şartları var ise yine kolluk kuvveti o eve girebilir. Bir kişinin hayatını kurtarmak ya da çok ağır bir tehlikeyi (yangın,patlama)önlemek gibi. - Evdekilerden bir tanesi yardım isterse kolluk gücü o eve girebilir. Kabahatlar Kanunu’ndaki hiç bir hüküm için kolluk konuta giremez. Bir konuta girilmesi özel hayatın korunması anayasa korunması altındadır. Hukuka uygun bir hakim kararı olmadan kolluk bir kişinin özel hayatına müdahele edemez.

 


  http://www.radikal.com.tr/115926211592626

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimseyi alakadar etmez - Oralex

  18 yaşını geçmiş her birey kendi bireysel özgürlüğüne sahiptir, kendi kararlarını verebilir ve yaşam tarzını istediği gibi belirler. Şimdi birisi demiş ki "gocunacak neyiniz var ailenize haber verin o zaman". Kimsenin gocunacak bir şeyi yok kendi hür iradesiyle erkek arkadaşında kalabilir. Bunu ailesine bildirip bildirmemek de o kişinin hür iradesinin kararıdır. Buna her şeyi belden aşağı düşünen kişiler karar veremez. Bağnazlığın lüzumu yok.

  Kuruntu Çevirmenleri. - Clear

  Meskene GİRİLMESİ söz konusu değil,meskene GİDİLMESİ söz konusudur."Gidilme" kelimesini,"Girilme" diye anlamak ise akıllara seza durumdur.Hangi hukukçu yorumlamış bunu? Hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencileri mi? Söyleneni dinleyip doğru anlama yetisini ne zaman kazanacaksınız? Şikayet olduğunda,rahatsızlık verildiğinde,meskene zabıta görevlileri Gidecek(girmeyecek) ve uyaracak ya da ceza(para,su,elektrik),kesecek.Şikayet üzerine denetlemede,tesbit doğruysa,kişilerin ailelerine durumları bildirilecek,haberdar edilecek.Hepsi bu! Bunun "meskene girme" ile ne alakası var? Hem neden bu yaygara? Neden ailelerin haberdar olmasından gocunuyorsunuz? Madem bu kadar özgür ve hak sahibi olduğunuzdan eminsiniz,bu tedirginlik,bu korku,bu gizlilik niye? Açık ve dürüst olsanıza? Devlet sizin fantirfittonunuzun sır saklayıcısı mı? Devlet sizlerin kıyakcısı mı? Zaten toplum da sizler gibi düşünse,devlet hiç ilgilenmez "herkes yapıyor,olağan" der,geçer gider.Ne güzel(!) evirip çeviriyorsunuz,yutturmaya kalkıyorsunuz.Karşınızdaki ana babalar,toplum,devlet,alayı salak mı sanıyorsunuz? Bir akıllı(!) siz mi kaldınız? Hayret bir şey!

  O kadar rahatsız oluyorsan - tekavutgedikli

  Seviyesiz insanlar o kadar rahatsız oluyorlarsa. BBenzinimden aldıkları 65% lik vergiler ve daha nice sayacağım vergilerimle Suriyelileri besliyeceğine, Her 500 mt ye cami yapacağına ( ispatlamaya hazırım. Karşımıza cami yapmaya kalktılar 450 mt ileride cami var imza topladık gittiler Çevre ve şehircilik bakanlığını devreye soktular) otla botla uğraşacağına iti köpeği doyuracaklarına Üniversitelerin kenarına öğrenciler için evler yapsınlar. Çok mu zor. Siz gelmeden önce de içki içiliyordu ama siz geldiniz daha çok içilmeye başlandı ,siz gelmeden önce de kızlar erkekler yanyanaydı ama siz gelince kötü oldu . Anlayın örümcek kafalarınızın başka çalıştığı bir şey yok. Cekin vücudumuzdan. beynimizden evlerimizden ellerinizi.

  yem - ulassor

  bir deli kuyuya taş atıyor elli akıllı çıkarmaya çalışıyor

  Karar Ailenin Olur - alperboler

  18 yaşını geçmiş, seçme ve seçilme hakkına sahip, kararlarını kendi veren bir yetişkinin ailesine haber verip, karar yetkisi sahibi olarak aileyi görmek muhafazakar demokrat arkadaşların demokratlıkları hakkında yeterli bilgi veriyor sanırım. Papağan gibi tekrar ederken bari "vesayet" kelimesinin anlamına baksalarmış bir sözlükten.

  ... - noelon

  değerli hukukçularımızın konu üzerine "hukuki" değerlendirmelerde bulunmaları ve anayasa ve yasalara atıfta bulunmaları iyi niyetli ancak geçmişte/eskide kalmış bir vurgudur. günümüz Türkiye'sinde aslolan ve fiili olarak uygulanan saltanattır. yani sultanın görüş ve emirleri yasaların, anayasanın, insan haklarının ve insanlık onurunun üzerindedir... bir emir verilirse, bir görüş bidirilirse gereği gerek resmi makamlarca gerekse gönüllü militanlar trafından yerine getirilir, getirilecektir... belki bazı adli konularda değil ama bu gibi konularda ülkemde hukukun çok üzerinde yer alan güçler vardır. bu güçler sultanlarının emrini beklemektedirler...