Polis hırsızı taş atarak çıkaracaktı!

Hırsızlık yaptığı iddia edilen bir kişiyi yakalamaya çalışan polis, zanlıyı saklandığı evden taş atarak çıkarmaya çalıştı.
Hurmalı Mahallesi'nde bir evde hırsız olduğu ihbarını alan polise mahalle sakinleri 'Hırsız boş eve girip oda lambalarını yaktı' dedi.
Haber: TAHSİN C. ÜLKER / Arşivi

ADANA - Hırsızlık yaptığı iddia edilen bir kişiyi yakalamaya çalışan polis, zanlıyı saklandığı evden taş atarak çıkarmaya çalıştı.
Hurmalı Mahallesi'nde bir evde hırsız olduğu ihbarını alan polise mahalle sakinleri 'Hırsız boş eve girip oda lambalarını yaktı' dedi. Polis ise ev sahibinin evde bulunmadığını, kendilerinde de arama izni olmadığını söyleyerek olay yerinden ayrıldı. Mahalle sakinleri tekrar 155'i arayarak hırsızın hâlâ içeride olduğunu iletti. 20 dakika sonra yeniden olay yerine gelen polis, ışığı yanan evi gözetlemeye başladı. Bazı polis memurları da çevredeki evlerin damında zanlıyı aradı.
Evin içinde dolaşan bir kişiyi görünce 'Dışarı çık' uyarısı yapan polis, sonuç alamayınca, zanlının kaçması için evin penceresinden içeri taş atmaya başladı. İçerideki kişi de polislerin attığı taşları alıp dışarı atarak karşılık verdi. Bir saat sonunda evden gelen ses kesilince hırsızın kaçmış olduğunu düşünen polisler karakola döndü.
Yeni yasanın ellerini kollarını bağladığını savunan polis memurları "Ev sahibi evde olmadığı için yeni yasaya göre içeri girmedik. Kapıyı kırıp girseydik suç işlemiş sayılırdık" diye konuştu.
Yeni yasa, 'Arama yapılabilir' diyor
Yeni yasaya göre 'Adli ve Önleme Araması'nda polis memurlarının hangi hallerde kendiliğinden arama yapabileceği şöyle belirtiliyor:
"Adli ve önleme aramasına esas itibarıyla hâkim karar verir. Gecikme ve tehlike durumunda ise cumhuriyet savcısı veya kolluk amiri karar verir. Rıza varsa, aramada hâkim kararına gerek yoktur. Adli aramada kolluk, gecikmede tehlike olan hallerde kendiliğinden amirinin yazılı emri ile suçüstü durumlarda kanunda açıkça belirtilen durumlarda arama yapabilir. Gecikmede tehlike varsa ve amire başvurma imkânı yoksa arama, el koyma yapabilir. Hâkim, aramanın makul şüpheye dayanmadığını ve gecikmede tehlike bulunmadığını, hukuka aykırı yapıldığını belirlerse arama yapana dava açabilir.."


    http://www.radikal.com.tr/7556387556380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.