Polis 'ihale evrakı' aramış

Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Aşkın'ın evini aramanın, 25 milyon dolarlık ihaleyle ilgili olduğu açıklandı. Evdeki evrak ve 240 tarihi eser alındı. Aşkın: "Eserleri bildirmiştim."

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın, kampüs içindeki lojmanında önceki akşam yapılan 13 saatlik aramanın, 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesiyle ilgili soruşturma kapsamında gerçekleştiği ortaya çıktı.
Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlar ve Mali Şube Müdürlüğü'ne bağlı 15 kişilik ekip, önceki gün YYÜ Kampüsü'ne geldi. Savcılıktan alınan izinle önce Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile üniversite genel sekreteri Prof. Dr. Işık Tepe'nin lojmanları ve üniversitedeki odaları arandı.
Polis ekibi önceki akşam Bakü Üniversitesi'nin davetlisi olarak eşi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oya Aşkın ile dört gün önce Azerbaycan'a giden Aşkın'ın, üniversite kampüsü içinde bulunan tripleks villa tipi lojmanına baskın yaptı.
Polisler, lojmanda, Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açılan soruşturma için, ihaleyi kazanan İspanyol Expansion S.A. firmasıyla yapılan protokolün aslını aradıklarını belirtti. Ancak arama sırasında çok sayıda tarihi eserle karşılaşan ekipler, durumu savcılığa bildirdi. Van Müze Müdürvekili Mete Tozkoparan ile arkeolog Emre Köse de olay yerine geldi. Tozkoparan ve izinli olarak koleksiyon yaptığı bilinen rektör Aşkın'ın müzeye tescil ettirdiği eserlerin listesi ile evdeki eserleri karşılaştırdı. Savcılık, eserlerin tümünün listelenerek adli emanete teslim edilmesi talimatını verdi.
Polislerin bazıları tarihi eserlerle uğraşırken, diğerleri de üç katlı lojmanı, çatıdan temele didik didik aradı. Rektör Prof. Dr. Aşkın'a ait çelik kasa da anahtarı bulunarak açıldı ve içindeki tüm evrak incelenmek üzere alındı. Yaklaşık 13 saat süren aramada polisler, buldukları iki ruhsatlı tabancayı da aldı.
Rektör: Eserleri bildirmiştim
Kendisine telefonla ulaşan gazetecilere, bugün Türkiye'ye döneceğini söyleyen Aşkın, lojmandan alınan tarihi eserlerin tümünün müzeye bildirildiğini savundu. Polisler ise, 240 eser dışında, bildirimi yapılmayan çok sayıda eser bulduklarını ileri sürdü.
Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 1998 yılında tıbbi cihaz alımıyla ilgili yapılan 25 milyon dolarlık ihalede yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine Van savcılığı geçen ay soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında üniversite genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı, 'evrakta sahtecilik' suçlamasıyla dört gün önce tutuklanmıştı. Söz konusu ihaleye ilişkin kredi bugün hayatta olmayan eski rektör Prof. Dr. Cengiz Andiç döneminde 1998 yılında alınmıştı. 1999'da göreve gelen Aşkın, "Bu konuda çok süpekülasyon yapılıyor, rencide oluyorum. Gerçek ortaya çıksın" demişti.
Lojmanı ikinci kez arandı
Polis, Rektör Aşkın'ın daha önce oturduğu lojmanla zaman zaman kullandığı bir makam odasında dün yine arama yaptı. Polisler, lojmanda 12 parça tarihi eser daha buldu. Daha sonra Güzel Sanatlar Fakültesi'ne geçen polisler, Aşkın ve Dekan Prof. Dr. Zöhre Şentürk'ün odalarındaki bazı tarihi eser, evrak ve çelik bir kasayı Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.
Bakan Çelik'le arası kötüydü
Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın ile bu üniversitenin eski öğretim üyesi olan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik arasında gerginlik olduğu biliniyordu. Geçen yıl yerel seçimler öncesi Van'a giden Hüseyin Çelik halka seslenirken, "Ben buraya geliyorum, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne yatırım yapacağım. Ama rektör bey ben geldiğimde hep yurtdışında oluyor, karşılamaya gelmiyor" diye sitemde bulunmuştu. Rektör Aşkın ise bir süre önce 'radikal İslam'ın kalesi olan bir üniversitede görev yaptığı için tepki çektiğini, kendisine makam aracı dahi verilmediğini, hatta ölüm tehditleri aldığını' söyleyerek gündeme gelmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7520997520990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.