'Polis istekli' tayine iptal

Zonguldak Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde cerrah olarak çalışan uzman doktor Özgür Nizam'ın 'Emniyet'in isteğiyle' Yozgat'a yapıldığı ileri sürülen tayinini, Sağlık Bakanı durdurdu.

ANKARA - Zonguldak Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde cerrah olarak çalışan uzman doktor Özgür Nizam'ın 'Emniyet'in isteğiyle' Yozgat'a yapıldığı ileri sürülen tayinini, Sağlık Bakanı durdurdu.
Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Recep Akdağ, Özgür Nizam'la ilgili olarak medyada yer alan haberleri ve olayın kamuoyuna yansımasını değerlendirdikten sonra konunun detaylı olarak incelenmesi talimatı verdi. İnceleme sonucunda Akdağ, Nizam'ın Yozgat'a yapılan atamasını iptal ederek Zonguldak'ta görevine devam etmesinin uygun olacağına karar vererek uygulamanın buna göre yapılmasını istedi.
Tepkiler ses getirdi
Nizam'ın ataması yapıldığından beri sivil toplum kuruluşları ve sağlık çalışanları tepki gösteriyordu. Akdağ'ın tayini durdurduğunu açıklamasından birkaç saat önce açıklama yapan SES Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, Dr. Nizam'ın 'Emniyet kararıyla' ve zorla tayin edildiğini söyledi.
TTB Genel Sekreteri Orhan Odabaşı ile Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan Tombul, Nizam'ın daha önce tayin isteğinin 'şehrin tek göğüs uzmanı olduğu' gerekçesiyle reddedildiğini anımsatarak, Yozgat'a tayin kararnamesinin üzerine de bu talebin yazılı olduğunu anımsattı. Nizam, Yozgat'a tayininin sendikal faaliyetleri nedeniyle Emniyet'in talebiyle yapıldığını belirtmişti. Zonguldak'ta hastaların sahip çıktığı Nizam'a uluslararası destek de çığ gibi büyümüştü.