@ismailsaymaz

Polis, İTO Genel Sekreteri'nin kapısını kırdı!

Polis, İTO Genel Sekreteri'nin kapısını kırdı!
Polis, İTO Genel Sekreteri'nin kapısını kırdı!

Ali Çerkezoğlu dün gözaltına alınmıştı. (Fotoğraf: İdris Emen)

Polis, gözaltındaki Taksim Dayanışması üyelerinin evlerinde arama yaptı. Aramalar sırasında İTO Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun evinin kapısının kilidi kırılarak içeri girildi! Mimar Mücella Yapıcı'nın evinde bulunan bilgisayar ve gaz maskesine el kondu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Dayanışması'nın dün Gezi Parkı'nda gözaltına alınan üyelerinin evlerinde bugün polis araması yaşandı. 'Sürdürülen soruşturma gereğince' denilerek yapılan aramalar sırasında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun evine kapının kilidi kırılarak girildi.

Bugün gelen ilk haber Avukat Can Atalay’ın verdiği bilgiyle Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın evinin aranması oldu. Atalay, arama gerekçesi olarak "sürdürülen soruşturma gereğince" ifadesinin kullanıldığı ve hangi suçlamadan ötürü evinden arandığının belirtilmediğini söyledi. Yapıcı'nın evinde yapılan aramada bilgisayarına, gaz maskesine ve notlarına el konduğu öğrenildi.

Yapıcı dışında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Kongresi yöneticileri Haluk Ağabeyoğlu, Ender İmrek ile Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Beyza Metin'in de aralarında bulunduğu beş kişiye ait sekiz adreste arama yapıldı.

Evinde ve Kartal Adliyesi Adli Tıp Şubesi’ndeki iş yerinde arama yapılan İstanbul Tabipleri Odası (İTO) Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun evine de, içeride kimse yokken, kilidi kırılarak girildiği öğrenildi. Evdeki aramaya nezaret eden, Ali Çerkezoğlu’nun eşi ve DİSK Genel Sekreteri olan Arzu Çerkezoğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada, polislerin evde kimsenin olmadığı bir anda kilidi kırıp çıkararak içeri girdiklerini söyledi. Arama kararında herhangi bir gerekçenin gösterilmediğini kaydeden Çerkezoğlu, şunları söyledi, “Bunu anlamak mümkün değil. Ortada herhangi bir şey yokken, Gezi Parkı’na gitmeyi talep etmek dışında bir durum yokken, Taksim Meydanı’nda gözaltına alındılar. Bu insanların hepsi çeşitli kurumların yöneticisidir. Kamuya açık faaliyet yürütüyorlar. Evlerin bu şekilde aranması, kapılar kırılarak içeri girilmesi, anlaşılır gibi değil.”

Arzu Çerkezoğlu, operasyonun siyasi olduğunu kaydederek, “Sonuçta Taksim Dayanışması bir süredir hem Başbakan hem de İstanbul Valisi tarafından hedef gösteriliyordu. O yaklaşımın sonucudur” diyor. 

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki 50 kişinin de işlemleri sürüyor. Avukat Erkut Güzel’in verdiği bilgiye göre susma hakkını kullanan göstericiler bir gün daha gözaltında tutulacak. Güzel, kalp hastası olmasına rağmen Yapıcı’nın serbest bırakılmadığını, Taksim Dayanışması’ndan bir kişinin de darp edildiğini söyledi.Mücella Yapıcı'nın kızkardeşi: Gezi Parkı'nı yıkmayın derken bu hale geldik!

Mimarlar Odası yöneticisi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı’nın Beşiktaş Abbasağa Şehit Kazım Sokak 2 numaradaki evinde 14.00’ten beri polis arama yapıyor.

Geceden beri gözlem altında bulunan Mücella Yapıcı’nın kardeşi Müberra Zöhre, polisin geldiği sırada evde olduğunu belirterek, “Ortada bir şey yok. Gezi Parkı'nı korumaktan şu hallere düştük. İnanın ben de şaşkınlık içinde izliyorum. Gayet demokratik bir talep. Gezi Parkı’nı yıkmayın derken şu hallere geldik. Gerçekten şaşkınlıkla, üzüntüyle seyrediyorum. İzliyorum, bakalım nereye gideceğiz? Ben de bilmiyorum" dedi.

Polisin gayet normal geldiğini söyleyen Müberra Zöhre, “Bir zorlama olmadı. Ama gerekçe sorduk. Gerekçe gösterilmedi. İzin kağıtları var. Savcı çağırdık. Ancak başka arama da olduğunu söylediler. 'Ya kapıyı açarsınız ya da çilingir yardımı ile açarız' dediler. Yanımızda avukat arkadaşlar vardı. Avukat, 'açalım' dedi açtık. Evi arıyorlar. Gerekçeyi bilmiyoruz. Ne aradıklarını da bilmiyoruz. Çanak mı arıyorlar, ne arıyorlar bilmiyorum. Bekliyoruz" dedi.

Gece emniyet müdürlüğünde ablası ile görüştüğünü söyleyen Müberra Zöhre, “Görüştük, keyifleri iyi, gayet iyiler. Hepsi iyi. İçeri alınanların hepsi iyi. Ablam biraz rahatsız. Kalp hastası, şeker hastası. Onun sağlığından endişe ediyoruz. Umarım ablama içeride iyi bakıyorlardır" dedi.

Binanın önüne gelen CHP il başkanı Oğuz Kaan Salıcı da, “Bu hukuk dışı bir arama. Ortada bir mahkeme kararı var. Fakat mahkeme kararında bir suç isnadı yok. Dolayısı ile suç isnadı bulunmayan bir arama yapılamaz. Neden dolayı bu aramanın yapıldığı, mahkeme kararında yazmıyor" diye konuştu. (Mustafa ÖZDABAK/DHA)