Polis kadına yönelik şiddeti yakın takibe alıyor

BM ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün projesiyle polis, kadına şiddeti yakından izleyecek. Pasif kalan polis hesap verecek. Türkiye'de şiddet kurbanlarının yüzde 78'i kadın.

ANKARA - Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda polis daha aktif görev alacak. Şiddet riski altında yaşayan kadınların durumu yakından izlenecek. Mağdur kadınlar için işlem yapmayan polislerin şikâyet edilebileceği bir merkez kurulacak.
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle yürütülen 'Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi'nin 2008 sonunda tamamlanması planlanıyor. Eğitim kapsamında, Emniyet personeline dün Neva Palas Otel'de eğitim verildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı Cinayet Gasp Büro Amiri Erdal Vural, eğitim programı çerçevesinde 81 ildeki Emniyet personeline ulaşmak için önce 'eğiticileri' eğittiklerini söyledi. Vural, hazırladıkları VCD ve tanıtım filmiyle bu illerde bulunan yaklaşık 40 bin personeli eğiterek, farkındalık ve duyarlılıklarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Eğitim sırasında mağdura yaklaşım, yapılacak işlemler ve kayıt formu konularında bilgi veren Vural, şiddete uğrayan kadınların karakollara başvurması durumunda verilerin kayıt formuna kaydedileceğini ve mağdurların ilgili kurumlara yönlendirileceğini belirtti.
Vural, aile içi şiddetin en çok kadınlara yönelik olduğunu ve çok taraflı mücadeleyi gerektirdiğini belirterek, şöyle konuştu:
" Ülkemizdeki şiddet mağdurlarının yüzde 87'si kadın. Bu süreçte bizim yapacaklarımız diğer kurumları harekete geçirici bir yaklaşım olacak. Özel geliştirdiğimiz aile içi şiddet formu tutmak, sonra kadının şiddete uğrama risk durumunu tespit etmek, sosyal hizmetlerle iletişime geçmek ve onlarla işbirliği yapmak gerekli."
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği Toplumsal Cinsiyet Programları Koordinatörü Meltem Ağduk ise mağdur kadın için işlem yapmayan polislerin şikâyet edilebileceği bir merkez kurulacağını da belirtti.