Polis, kadının halinden anlayacak

Şiddet mağduru kadınların ilk durağı olan karakollarda görevli polisler kadınlara yaklaşım tarzı ve uygulanacak prosedür konusunda eğitiliyor.

ANKARA - Şiddet mağduru kadınların ilk durağı olan karakollarda görevli polisler kadınlara yaklaşım tarzı ve uygulanacak prosedür konusunda eğitiliyor.
Bu kapsamda 81 ilde 270 polis şefi eğitim gördü, sırada 40 bin polis var.
Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Emniyet tarafından yürütülen 'Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitim Projesi'nin ilk ayağı tamamlandı. Bu nedenle dün Ankara'da düzenlenen törende konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kadına karşı şiddetin çok boyutlu olduğunu belirterek, "Aile içi şiddette hassasiyetler vardır. Kadın aile için mahremiyetleri gözetir, kolay kolay da hakkını aramayabilir" dedi. Projenin ilk ayağında 81 ilde görev yapan 270 polis şefinin eğitici personel olarak eğitildiğini söyleyen Atalay, ikinci aşamada, yaklaşık 40 bin polisin eğitici polis şefleri tarafından şiddet mağduru kadınlara yaklaşım tarzı ile farkındalık ve duyarlılığı artırma eğitiminden geçirileceğini anlattı.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise "Kadınlar artık eşlerini daha rahat şikâyet edebiliyorlar. Partimizin kadın kolları toplantısında, iki-üç kadının Başbakan Erdoğan'a şiddete uğradıklarına dair notlar, mesajlar ilettiklerine şahit oldum. Bir Başbakan'ın aile içi şiddet konusunda taraf tutabileceğine inanmışlarsa bu, sorunun çözümü için çok önemli" dedi.