Polis: Kaide eyleminden önce düğmeye bastık

Altı ildeki eşzamanlı operasyonlarda yakalanan 48 Kaide zanlısı, 'susma hakkını' kullanarak, polise ifade vermiyor. Emniyet yetkilileri ise örgüt şifresinin çözülemediğini, ancak Türkiye'deki yapılanmasını deşifre ettikleri görüşünde.

KONYA - Altı ildeki eşzamanlı operasyonlarda yakalanan 48 Kaide zanlısı, 'susma hakkını' kullanarak, polise ifade vermiyor. Emniyet yetkilileri ise örgüt şifresinin çözülemediğini, ancak Türkiye'deki yapılanmasını deşifre ettikleri görüşünde.
Konya merkezli operasyon için aylar önce Ankara'dan bu ile giderek çalışmalara katılan üst düzey bir Emniyet yetkilisine göre Kaide'ye yönelik 'Şifre' operasyonu için polis düğmeye erken basmayı tercih etmişti:
"Operasyon için düğmeye erken basıldı. Daha önce bir başka ilimizde de benzer bir olay yaşanmıştı. Bombalı eylem hazırlığında olan bir terör örgütü üyesi tespit edildi. Bu izlemeye alındı. Amaç, bombayı atmadan önce harekete geçtiği sırada yakalamaktı. Ancak, o kişi bir anda kayboldu ve bombayı atmayı başardı. Şifre operasyonunda bu olayı hatırladık. Örgüt, her an eylem koyabilirdi. Bunu bekleyip eylem öncesi yakalamayı düşünmek risk taşıyordu. Bu örgütün üyeleri bombayı evinde aylarca bekletmez. Eylemden çok kısa bir süre önce patlayıcı gelir ve kısa sürede eylem gerçekleşir. Bunlar gübreden bile bomba yapıyor. Ülkeye fazla miktarda C-4 girdiği de biliniyor. Bu nedenle riske giremedik. Örgüt, sansasyonel eylem peşindeydi. Ekonomik ve stratejik hedeflere saldırmak istiyorlardı. Karşımızda çok ciddi örgüt var. Öyle Cemalettin Kaplancılarla falan uğraşmıyoruz. Karşımızda Kaide var. Bunların şifresini ABD bile çözemedi."
600 polislik operasyon
Pazartesi günü yapılan operasyona 600 polis katıldı. Polis, Konya, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Afyonkarahisar ve Mardin'deki 47 adrese eşzamanlı baskın düzenledi. Konya'da 23, İstanbul'da 17, İzmir'de üç, Kocaelin'de iki, Afyonkarahisar ve Mardin'de birer kişi gözaltına alındı. İstanbul'dan baskın öncesi Bursa'ya geçtiği belirlenen bir kişi de bu ilde yakalandı.
Örgütün Konya'da üç evi saptandı. Çatalhöyük Mahallesi Karaaslan Villaları'ndaki evde 4-9 yaş arasındaki çocuklara eğitim verildiği, Karahöyük Mahallesi'ndeki çiftlik evinin ise dokuz yaşından büyük çocukların eğitildiği 'medrese' olarak kullanıldığı belirtildi. Bu evde ayrıca örgüt üyelerine de 'cihat ve şehadet' eğitimi verildiği iddialar arasında. Osmangazi Mahallesi'ndeki evde ise örgüt içi eğitimlerin yapıldığı sanılıyor.