@ismailsaymaz

'Polis kameraya kapattırdı ancak delil sildirdi mi, bilemiyoruz'

'Polis kameraya kapattırdı ancak delil sildirdi mi, bilemiyoruz'
'Polis kameraya kapattırdı ancak delil sildirdi mi, bilemiyoruz'
Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü sokağa bakan güvenlik kamerasını kapattırarak 20 dakikalık görüntü kaybına yol açan polis memuru Hüseyin Engin ile otel sahibi Erdoğan Gözseçen'i beraat ettiren mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı: "Polis kamerayı kapattırdı ancak, delil sildirdi mi, bilemiyoruz..."
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerasını emir vererek kapattıran polis Hüseyin Engin ile bu emre uyup şalteri indirerek görüntülerin silinmesine yol açan otel sahibi Erdoğan Gözseçen beraat etmişti. Mahkeme, gerekçeli kararında, polisin kameraları kapattırdığını ve bu nedenle kameranın 20 dakika süreyle görüntü kaydetmediğini kabul ederken, “Sanıkların fiilleri sadece güvenlik kamerasının kayıt etmesini engellemekten ibarettir. Yani elde edilmiş bir delilin yok edilmesi, kayıt edilmiş suçun delilin vasfında olan bir görüntünün silinmesi veya değiştirilmesi veya bozulması somut olayda yoktur” sonucuna vardı.

Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, “Gerçekten de Tübitak raporu ve Jandarma Kriminal raporuyla Polis Engin’in talep etmesi üzerine o an için otel yetkilisi Gözseçen’in otelin güvenlik kameralarını bir süreliğine kapattığı anlaşılmaktadır. Bu kapatma üzerine otel kameraları yaklaşık 20 dakika kadar görüntü kaydetmemiştir. İddiaya göre de merhum Ali İsmail bu yirmi dakikalık süre içerisinde ölümüne sebep olan dövülme eylemine maruz kalmıştır” denildi. Türk Ceza Kanunu’nun 281/1. maddesine “elde edilmiş bir delilin yok edilmesi, silinmesi, gizlenmesi, değiştirilmesi veya bozulması” eyleminin suç olarak düzenlendiği kaydedilerek, “Olayımızda ise sanıkların fiilleri sadece güvenlik kamerasının kayıt etmesini engellemekten ibarettir. Elde edilmiş bir delilin yok edilmesi, kayıt edilmiş suçun delilin vasfında olan bir görüntünün silinmesi veya değiştirilmesi veya bozulması somut olayda yoktur” görüşü dile getirildi.

'KAMERAYI ENGELLEMEK SUÇ DEĞİL'

Kararda, şöyle devam edildi: “Suçun unsurlarının oluşabilmesi bakımından Ali İsmail’in dövülerek öldürülmesi olayına ışık tutacak delil vasfına haiz kamera görüntüsünün silinmesi veya yok edilmesi gerekmektedir. Sırf kameranın görüntü almasını engellemek yasal tarife göre suç oluşturmamaktadır. Kaldı ki sanıklarca kapattırılan Beşik Otel’in güvenlik kameralarının çalışması halinde dahi Ali İsmail’in ölümüne yol açan dövülme olayının kayıt edileceği hususu da belirsiz bir durumdadır. Yani Ali İsmail’in bu kameraların görüntü alanında dövüldüğü kesin değildir.”

‘KENDİ DELİLİNİ SİLEBİLİR’

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013’te Sanayi Sokak’ta bir grup polis ve sivil tarafından dövülerek öldürüldü. Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan Beşik Otel’e ait güvenlik kamerası kaydında yirmi dakikalık ‘kayıp’ tespit edildi. Korkmaz’ı dövdüğü için yargılanan beş polisten biri olan Engin’in, kayıt kapanmadan önce otele girdiği anlaşıldı. Bunun üzerine görüntüler, TÜBİTAK’a gönderildi.

TÜBİTAK sadece otelin dışına değil, içine ait görüntüleri de inceledi. Ve görüntülerin içerisinde polis Engin’in otel sahibi Erdoğan Gözseçen’le konuştuğu an da tespit edildi. Görüntünün sesi yükseltilerek, Engin’le Gözseçen arasındaki diyalog açığa çıkarıldı. Engin’in kameranın kapatılmasını, geriye dönük silinmesini istediği anlaşıldı. Ses kayıtlarına göre, saat 00.16:31’de Engin’le Gözseçen arasındaki diyalog şöyle:

Polis Hüseyin Engin: Kameralar kayıt yapıyor mu?

Otel çalışanı: Kameralar kayıt yapıyor efendim.

Polis Hüseyin Engin: Onları kapatabilirsiniz.

Otel çalışanı: Kapatalım mı?

Polis Hüseyin Engin: Kapatabilirsiniz, kapat. Hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine...

Bu ses kaydının açığa çıkması üzerine Hüseyin Engin hakkında ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Savcı Hasan Ali Erkan, takipsizlik kararı verdi. Savcı Erkan, “Engin’in otele girdiğini, otelin çalışanına ‘Kameraları kapatın, daha önceki saate gel, on dakika öncesine gel’ diyerek kayıtların silinmesine neden olduğu”nu ifade etti. Ancak Engin’in, Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘öldürmeye iştirak’ suçundan yargılandığını hatırlatan Savcı Erkan, TCK’nın 281. maddesine göre kişinin, kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili delilleri yok etmesine ceza verilmeyeceğini savundu.

İŞTE O MADDE

TCK’nın 281. maddesinde şöyle deniyor:  “Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez.”

Talimata uyup kameraları kapatan otelci Gözseçen hakkında aynı suçtan Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı Erkan, iddianamede, “Şüphelinin gerçeklerin meydana çıkmasını engellemek amacıyla bir suçun delillerini yok ettiği ve sildiği” kaydedildi. Korkmaz Ailesi’nin avukatları Engin hakkındaki karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı kaldırarak, Polis Engin hakkında yargılama izni verdi. Bunun üzerine Engin hakkında da dava açıldı. Yargılama sonunda iki kişi hakkında beraate hükmedildi.