Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!

Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!
Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!

Fotoğraf: İdris Emen

Taksim'de bu gece... Emniyet amiri: Kamuya ait alanı işgal ediyorsunuz, dağılın! Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Geçen hafta yine aynı saatlerde tazyikli suyla ıslatılan ve biber gazı bombardımanına maruz kalan Taksim Meydanı'nda bu cumartesi akşamı da durum pek farklı değildi. Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreni polis müdahalesiyle bitti.

Saat 18.00'de dolmaya başlayan meydan, ilerleyen dakikalarda Kadıköy'den gelen eylemcilerin de katılımıyla adım atılamayacak hale geldi. Saat 19.00 sularında ise planlandığı üzere tören başladı.

Direniş sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük'ün isimlerinin okunmasının ardından topluluk "Burada" diye bağırdı. "Her yer Taksim, Her yer direniş", "Taksim bizim, İstanbul bizim" sloganlarının atılmasıyla tören devam etti. Ölenler için meydana karanfil atıldı.

Saatler 20.00 sularında polis anonsla meydanın boşaltılmasını istedi. Anonsu yapan emniyet amirinin, "Kamuya ait alanı işgal ediyorsunuz" sözleri ise büyük tepkiye neden oldu. Eylemciler de bu anonsa, "Kamuya açık parktan çık" sloganıyla karşılık verdi.

Tam bu sırada önce Çevik Kuvvet kalkanlarıyla, hemen ardından da tazyikli suyla kalabalığa müdahale edildi. TOMA'lar topluluğun üzerine su sıkarken, Çevik Kuvvet de zaman zaman aşırıya kaçan dozda, kalkanlarla eylemcilere müdahale etti. Ancak çok az gaz kullanması dikkat çekti.

İstiklal Caddesi'ne TOMA'ların girmesi ise büyük panik yarattı. İzdiham nedeniyle pek çok kişi ezilme tehlikesi yaşadı. Polis, zaman zaman meydana çekilmesine rağmen İstiklal'deki müdahale saat 21.30'da aralıklarla devam ediyordu.

 

Karanfil eylemine TOMA'lı müdahale

 

Taksim'den 'karanfil sonrası' kareler

 

TOMA suyu yine 'yakıyor'

 

Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var

İstanbul ve Ankara'da polis eylemlere müdahale ediyor