Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!

Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!
Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!

Fotoğraf: İdris Emen

Taksim'de bu gece... Emniyet amiri: Kamuya ait alanı işgal ediyorsunuz, dağılın! Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Geçen hafta yine aynı saatlerde tazyikli suyla ıslatılan ve biber gazı bombardımanına maruz kalan Taksim Meydanı'nda bu cumartesi akşamı da durum pek farklı değildi. Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreni polis müdahalesiyle bitti.

Saat 18.00'de dolmaya başlayan meydan, ilerleyen dakikalarda Kadıköy'den gelen eylemcilerin de katılımıyla adım atılamayacak hale geldi. Saat 19.00 sularında ise planlandığı üzere tören başladı.

Direniş sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük'ün isimlerinin okunmasının ardından topluluk "Burada" diye bağırdı. "Her yer Taksim, Her yer direniş", "Taksim bizim, İstanbul bizim" sloganlarının atılmasıyla tören devam etti. Ölenler için meydana karanfil atıldı.

Saatler 20.00 sularında polis anonsla meydanın boşaltılmasını istedi. Anonsu yapan emniyet amirinin, "Kamuya ait alanı işgal ediyorsunuz" sözleri ise büyük tepkiye neden oldu. Eylemciler de bu anonsa, "Kamuya açık parktan çık" sloganıyla karşılık verdi.

Tam bu sırada önce Çevik Kuvvet kalkanlarıyla, hemen ardından da tazyikli suyla kalabalığa müdahale edildi. TOMA'lar topluluğun üzerine su sıkarken, Çevik Kuvvet de zaman zaman aşırıya kaçan dozda, kalkanlarla eylemcilere müdahale etti. Ancak çok az gaz kullanması dikkat çekti.

İstiklal Caddesi'ne TOMA'ların girmesi ise büyük panik yarattı. İzdiham nedeniyle pek çok kişi ezilme tehlikesi yaşadı. Polis, zaman zaman meydana çekilmesine rağmen İstiklal'deki müdahale saat 21.30'da aralıklarla devam ediyordu.

 

Karanfil eylemine TOMA'lı müdahale

 

Taksim'den 'karanfil sonrası' kareler

 

TOMA suyu yine 'yakıyor'

 

Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var

İstanbul ve Ankara'da polis eylemlere müdahale ediyor


  http://www.radikal.com.tr/113874011387405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeni bir - anaximenes

  "halk Taksim'e akın etti, vatandaş Taksim'e giremedi" komedisi..

  - - WR

  Korku uyandırmak, sevilmekten çok daha güven vericidir. Machiavelli

  İşgal mi? - Barnabycik

  Halka açık alanlar halkındır... Halkı evlerine hapsederek mi yöneteceksiniz bu ülkeyi? Tayyip, hava alanında kendi kafasına göre miting yaparken, hava alanına giden yollar işgal edilirken, oradaki kalabalığı neden dağıtmadınız? Çifte standart sizin yegane politikanız olmuş... Ama siz püskürttükçe, biz çoğalacağız...

  Kamu ney la? - halukaka

  Kamu biziz! Bunlar sadece sureleri duaları değil hukuki mevhumları da anlamını bilmeden tekrar ediyor. Biri polise Türkçe öğretsin!!!

  hükumet hazmedemez tabi ... - user1077380

  bu kadar insanın demokrasi özgürlük gibi isteklerini hazmetmeyen tahammül etmeyen bir Türkiye hükumeti daha ve sonuç tabi yine şiddet ve orantısız güçle müdahale.