Polis, katili Facebook'ta tuzak kurup yakaladı

Polis, katili Facebook'ta tuzak kurup yakaladı
Polis, katili Facebook'ta tuzak kurup yakaladı

30 yaşındaki SeçkinTopuz ?Gaye? ile buluşmaya gittiğinde gözaltına alındı.

Haber: MEHMET YİRUN / Arşivi

TEKİRDAĞ - Cinayet suçundan kesinleşmiş 14 yıl yedi ay hapis cezası olan zanlıyı polis Facebook’ta tuzak kurarak yakaladı. Gaye adıyla bir kadına aitmiş gibi sosyal paylaşım sitesinde profil oluşturan erkek polis memuru, önce Facebook’ta Çorlu’da bulunan katil zanlısıyla muhabbet kurdu, daha sonra ‘ilişkileri’ni chat ortamına taşıdı. Sanal ilişki gerçeğe dönüştüğünde katil zanlısı buluşma noktasında kuşatılmıştı. 
Çorlu’nun Sağlık Mahallesi’nde 2001 yılında İhsan Altıntop’u yedi yerinden bıçaklayarak öldürmekten gıyabında yargılanarak 14 yıl yedi ay hapis cezasına çarptırılan Seçkin Topuz’un Çorlu’da yaşadığını öğrenen polis arama çalışmalarına başladı. Ancak Topuz’un yeri bir türlü tespit edilemiyordu.
Görevli bir erkek polis memuru, ‘Facebook’ta kendisine ‘Gaye’ rumuzu aldı ve site içinde arama yaptığı sırada Seçkin Topuz’a ulaştı. Fotoğrafı ile de teşhis edilen cinayet şüphelisini yakalayabilmek için ‘Gaye’ rumuzlu polis memuru, Seçkin Topuz ile sanal âlemde sohbet etmeye başladı. Bu sohbet daha sonra yine internetteki ‘MSN’ olarak bilinen chat programı ile devam etti. Üç gün boyunca MSN ile devam eden sanal sohbetin gerçek ortama taşınması fikrinin ortaya atılması üzerine polisler planın bozulmaması için yeni bir telefon hattı açtırdı ve bir kadın polis memurunu ‘Gaye’ olarak Seçkin Topuz ile konuşturdu. Seçkin Topuz, kimliğini bilmediği kadın polisin buluşma teklifini kabul etti. Topuz kararlaştırılan yere geldiğinde gözaltına alındı.
Polisleri görünce neye uğradığını şaşıran Topuz,“Böyle bir oyunun sonunda yakalanmak istemezdim” dedi.
Polisteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Seçkin Topuz, tutuklandı.