Polis kriminal: Nihat av tüfeğiyle vurulmuş

Polis kriminal: Nihat av tüfeğiyle vurulmuş
Polis kriminal: Nihat av tüfeğiyle vurulmuş
Cizre'de kafasından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın otopsi raporu bir günde hazırlandı. Polis kriminal raporunda, çocuğun kafasından Emniyet Müdürlüğü envanterinde bulunmayan av tüfeği mermisi çıktığı belirtildi. Raporda, Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı"nın söylenmesi dikkat çekti.

RADİKAL - Cizre'de çarşamba akşamı kafasından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın otopsi raporuna Al Jazeera Türk ulaştı. Raporda şu ifadeler yer alıyor:

"Saat 15:45 sıralarında devlet hastanesine getirilen 2003 Cizre doğumlu Nihat Kazanhan isimli çocuk nasıl olduğu tespit edilemeyen bir şekilde kafa kısmından aldığı yara sonucu hayatını kaybetmiştir. Şahsın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş, yapılan incelemede şahsın kafasından 5 cm ebadında sert bir plastik parça çıkmıştır. Polis Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan inceleme sonucunda ölen şahsın kafasından çıkan parçanın; bir adet roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz-setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit olunmuştur."

RAPORDAKİ İLGİNÇ VURGU

Otopsi raporunda, bu tür av tüfeklerinin PKK tarafıdan kullanıldığı, Emniyet envanterinde bu tür silahların olmadığı vurgusu yapıldı. Ayrıca Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı" söylendi.

"Emniyet müdürlüklerimiz ve Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğümüz kuvvesinde bu tür bir silah ve malzemesi bulunmamaktadır. Ancak bölge yerleşim bu tür av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilindiğinden bahse konu şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu iş yerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir."

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ yaptığı açıklamada, "Orada polis hiçbir şekilde gaz ya da silah kullanmamıştır" demişti. 

GÖRGÜ TANIKLARI POLİSİ SUÇLAMIŞTI

Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ise çocuğun polis tarafından vurulduğunu savunmuştu. Bazı görgü tanıkları da, hiçbir eylem olmadığı halde polis ekip araçları geçerken çocuklara doğru gaz bombası atıldığı ve ardından silah sesi duyulduğunu söylemişlerdi.

Tansiyonun düşmediği Cizre'de son 20 gün içinde 6 kişi vurularak öldürüldü.

Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü

HDP: Cizre Emniyet Müdürü görevden alınsın

Cizre tedirgin: 'Gizli bir el' halkı karşı karşıya getirmek istiyor


  http://www.radikal.com.tr/127330312733033

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  POLİS'İN DAYANILMAZ ACİZLİĞİ - m.rozbilen

  Son yıllarda polis hemen her yerde, evvelden beri de Güneydoğuda toplumsal olaylar, gösteriler ve protestolar karşısında taraf gibi davranması akıl işi değil. Oysa polis taraf değil kamu düzenini korumak ve vatandaşı olası saldırılar karşısında korumakla görevlidir. Polis vatandaşla savaş halinde ve güvenliğini tehdit eden değildir ve öyle davranamaz. Cizredeki çocuğun herkesin gözü önünde vurulması, fail ya da faillerinin tesbit edilmemesi, üstüne üstlük neredeyse "kendi kendini vurdu" şeklinde rapor hazırlaması akla ziyan. Öyle bile olsa devletin işi faili bulmaktır. Mazeret uydurup, polis yapmadı dedirtmek değildir. Polis'in gaz sıkmasının ardından patlama sesiyle çocuğun düşüp devrilmesinin anlamı ne? Demek ki tezgah önceden ayarlanmış. Tezgahta iki seçenek var. Ya etrafı gaza boğup önceden temin edilmiş bir silahla ateş ettin, ya da birine hedef gösterdin (1990 yıllardaki gibi). Aksi halde mazeret üreterek, bilmem ne raporlarını düzenleyerek işin içinden sıyrılamazsın. O zaman failini bul derler. Yoksa ihale senin üzerinde kalır ve baş sorumlu olursun.

  herşey çok açık - gundi ghandi

  hatip Dicle sağduyu çağrısı yaparken KCK içinden bir el bunu engellemek için faaliyete geçti. PKK bunu hep yapıyor. artık 8 yaşındaki çocuk bile o çocuğu kimin vurduğunu anlar eğer aklını satmamışsa

  Öldüren Polis Değilmiş O Zaman Sorun Yok - user962059

  Polisin vurmadığı ortaya çıkınca siz(radikal) de üzülmüşsünüzdür. Ne de olsa PKK'nın öldürdüklerinden ziyade polisin öldürdükleri sizin ilginizi çekiyor!