Polis kurşunundan ölüme bir-beş yıl

Fatih'te, Aytekin Arnavutoğlu isimli genci 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürdüğü öne sürülen polis memuruna bir-beş yıl hapis istendi.

İSTANBUL - Fatih'te, Aytekin Arnavutoğlu isimli genci 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürdüğü öne sürülen polis memuruna bir-beş yıl hapis istendi.
11 Mayıs 2006 gecesi Fatih Ahmet Vefik Paşa Caddesi Şebnem Apartmanı önünde peşpeşe silah sesleri duyuldu. Polisle şüphelilerin kovalamacası 'kanla' noktalanmıştı. Göğsünden vurulan 1983 doğumlu Aytekin Arnavutoğlu, hastanede ölmüştü. Gazeteler ertesi gün 'kanlı kovalamacayı' haberleştirdi. Görgü tanıkları silah seslerinin ardından 'Abi yapma, vurma' yalvarışlarını duyduklarını, buna karşın polisin 'rahat' şekilde ateş açmaya devam ettiğini söylüyordu. İstanbul Emniyeti yaptığı açıklamada, polis memuru Bayram Ergin'in camları koyu renkli film kaplı olan arabanın kapısını açtığını, bu sırada kapının silaha çarparak ateş aldığını öne sürmüştü.
Savcı, Arnavutoğlu ve yanında bulunanların polise karşı 'tehlike oluşturacak bir hareket ve eylemlerinin bulunmadığını' belirterek polisin tutuklanmasını istedi. Ancak bu talep kabul edilmedi. Daha sonra aynı savcı tarafından hazırlanan iddianamede bu unsurlar yer almazken, sanığa, 'ceza sorumluluğunun sınırının aşılması suretiyle adam öldürmek'ten ceza istendi. Yargılama, Fatih Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı, daha sonra 'kasten adam öldürme' suçundan yargılama yapılması için Ağır Ceza'ya gönderildi.
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasında, savcı Arnavutoğlu'nun olay gecesi otomobille polis Ergin'in içinde bulunduğu aracın yanından 'zikzaklar çizerek hızla geçtiğini' , bunun üzerine Ergin ile yanındaki polisin aracı takip ettiğini söyledi. Defalarca ikaz edilen Arnavutoğlu'nun kaçmaya çalışırken bazı araçlara çarptığını belirten Erbay, polisin havaya ateş açtıktan sonra 'dur' ikazında bulunduğunu, ardından da araca doğru ateş ettiğini kaydetti. Savcı, 'ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlere ilişkin sınırın kast olmaksızın aşılması suretiyle adam öldürmek'ten, bir-beş yıl ceza istedi.
Polisin 'kastı aştık' itirafı
Bu arada Avcılar'da Feyzullah Ete'nin parkta otururken polis tekmesiyle öldürülmesiyle ilgili bir köşe yazısına cevap yazan İstanbul Emniyeti, tutuklanan polis memurunun 'kastı aştığını' kabul etti: "Tamamen yasal yetki ve göreve dayanarak yapılan işlem neticesinde kastı aşan bir olay meydana gelmiş ve bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir." Emniyet, Ete ve arkadaşlarının polisin kanunu uygulamaya çalışmasına mukavemet ettiklerini ve 'görevi yaptırmamak için direndiklerini' savundu.