Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı

Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı
Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı

Fotoğraflar: @sendika_org

Sarıyer'de düzenlenen 'terör operasyonu' sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanarak kaldırıldığı hastanede dün gece yaşamanı yitiren 25 yaşındaki Dilek Doğan için Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi'nde tören düzenlendi.

RADİKAL – Küçükarmutlu’daki evine ‘birini aradıkları gerekçesi’yle giren polisler tarafından vurulan ve 1 hafta süreyle yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden Dilek Doğan bugün İstanbul ’dan, toprağa verilmek üzere memleketi  Maraş'a uğurlandı. Yakınları tarafından cenazesi gece Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki (Küçükarmutlu) Boğaziçi Cemevi’ne getirilen Dilek Doğan için öğlen saatlerinde bir uğurlama töreni düzenlendi. Törene Dilek Doğan’ın babası Metin Doğan, annesi Aysel Doğan, ağabeyi Emrah Doğan'ın da bulunduğu aile fertleri, yakınları ve Doğan'ın arkadaşları katıldı. Doğan'ın ailesi tören öncesi taziyeleri kabul etti.

Cemevi bahçesine kırmızı bayrakla sarılı ve üstü açık bir tabutla çıkarılan Doğan'ın cenazesi başında sevenleri ve ailesi gözyaşı döktü. Yapılan tören ve saygı duruşunun ardından Doğan'ın cenazesi yeniden cemevi morguna kaldırıldı.

Tören sırasında Dilek Doğan'ın cenazesinin bulunduğu tabutun başında kadınlar nöbet tuttu.

Dilek Doğan'ın cenazesi daha sonra, toprağa verilmek üzere memleketi Kahramanmaraş'a gönderildi.

Dilek Doğan, 18 Ekim günü sabaha karşı saatlerinde "DHKP-C operasyonu" gerekçesiyle eve gelen polislerce vurulmuş, Dilek'in babası olayı şu sözlerle anlatmıştı: “Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular."