Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı

Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı
Polis kurşunuyla can veren Dilek, İstanbul'dan Maraş'a uğurlandı

Fotoğraflar: @sendika_org

Sarıyer'de düzenlenen 'terör operasyonu' sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanarak kaldırıldığı hastanede dün gece yaşamanı yitiren 25 yaşındaki Dilek Doğan için Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi'nde tören düzenlendi.

RADİKAL – Küçükarmutlu’daki evine ‘birini aradıkları gerekçesi’yle giren polisler tarafından vurulan ve 1 hafta süreyle yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden Dilek Doğan bugün İstanbul ’dan, toprağa verilmek üzere memleketi  Maraş'a uğurlandı. Yakınları tarafından cenazesi gece Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki (Küçükarmutlu) Boğaziçi Cemevi’ne getirilen Dilek Doğan için öğlen saatlerinde bir uğurlama töreni düzenlendi. Törene Dilek Doğan’ın babası Metin Doğan, annesi Aysel Doğan, ağabeyi Emrah Doğan'ın da bulunduğu aile fertleri, yakınları ve Doğan'ın arkadaşları katıldı. Doğan'ın ailesi tören öncesi taziyeleri kabul etti.

Cemevi bahçesine kırmızı bayrakla sarılı ve üstü açık bir tabutla çıkarılan Doğan'ın cenazesi başında sevenleri ve ailesi gözyaşı döktü. Yapılan tören ve saygı duruşunun ardından Doğan'ın cenazesi yeniden cemevi morguna kaldırıldı.

Tören sırasında Dilek Doğan'ın cenazesinin bulunduğu tabutun başında kadınlar nöbet tuttu.

Dilek Doğan'ın cenazesi daha sonra, toprağa verilmek üzere memleketi Kahramanmaraş'a gönderildi.

Dilek Doğan, 18 Ekim günü sabaha karşı saatlerinde "DHKP-C operasyonu" gerekçesiyle eve gelen polislerce vurulmuş, Dilek'in babası olayı şu sözlerle anlatmıştı: “Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular."

 


  http://www.radikal.com.tr/145977814597783

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Profesyonellik yok. - Su Cemre Sim

  Polislik mesleği , çok büyük olgunluk, bilgi, sevgi gerektiren bir meslek. Bir ailenin kapısını çaldınız, bu evde kimlerin kaldığını biliyorsunuz. O evde kim kalırsa kalsın, sizden daha güçlü değil , bunu da biliyorsunuz. Evin kapısını çalınca; evde hasta olabilir, deli olabilir, insanlar şokta olabilir polis herkese yerinde, zamanında doğru davranmasını bilecek. Polis kendini taraf olarak görmeyecek, dünyanın en ağır suçlusu da olsa,zanlı polise güvenecek. Çünkü o, o anda cezayı verip, idam kararını yerine getiren cellat değildir. Onun görevi, zanlıya da zarar vermeden, kanun kendilerine verdiği yakalama, önleme işlevini yerine getirmedir. Dilek heyecanlı davransa da polisten beklediği bu anlayış. Kızımız çok genç ve heyecanlı, ''Galoş giyin.'' demiş, o evden bir çatışma çıkmayacağı belli, polis acele işlerde galoş giyemeyebilir, giyerse tehlikeli olabilir. Ama, keşke bu kadar haifif bir olay karşısında anlayışlı davranıp, kendisini Dilek'in yerine koyup, o galoşu giyseydi. Büyük olasılıkla Dilek'i vuran polis memuru suçlu bulunacak, ceza alacak, devlet memuruluğundan men edilecek, hapis yatacak, tazminat ödyecek, o da canlı cenaze olacak. Dilek'in sevenlerine sabır diliyorum. DHKP ne biçim bir örgüt ki, elli yıldır ülkede dilediği cinayeti işliyor, kimse bu örgütün kimin maşası olduğunu sormuyor.Umarım Savcı mehmet Selim Kiraz'dan sonra soran olmadı,Dilek'ten sonra bir soran olur.

  DEMOKRASİ ARANIYOR ! - COŞAR

  Ülkede demokrasi,insan hakları geçerli olsaydı bu katliamlar olmazdı !

  Birilerinin bizi sizin sefkatinizden korumasi lazim. - ercan02

  Selo baskan ne demisti? "Türk devleti yanliz katil degil, Seri katil." aynen. "Sevkatli devletimiz çoluk çocugu evlere girerek katlediyor." Birilerinin bizi sizin sefkatinizden korumasi lazim.