Polis kurşunuyla ölen genç için adliyede buluştular

Polis kurşunuyla ölen genç için adliyede buluştular
Polis kurşunuyla ölen genç için adliyede buluştular

Duruşma öncesi adliye bahçesinde gerginlik yaşandı. Kalabalık, 18 yaşında ölen gencin fotoğraflarını taşıdı, sloganlar attı. FOTOĞRAFLAR: GÖKSEL YAPAR / DHA

Antalya'da 'dur' ihtarına uymadığı için vurulan Çağdaş Gemik'in yakınlarının yanı sıra birçok dernek üyesi de ilk duruşma öncesi adliye bahçesinde toplandı: 'Adalet istiyoruz'

ANTALYA - ‘Dur’ ihtarına uymayan 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’i tabancayla vurarak öldüren polis memuru Mehmet Ergin dün ilk kez hâkim önüne çıkarken adliye bahçesinde toplanan Gemik’in yakınları ile Alevi Dernekleri temsilcileri, gösteri yapıp sloganlar attı. 
Antalya’da geçen 27 Ekim günü devriye gezen ekibin ‘Dur’ ikazına uymayarak kaçan motosikletli iki gence ateş açan Önleyici Hizmetler Şubesi’nde görevli polis memuru 34 yaşındaki Mehmet Ergin, gençlerden Çağdaş Gemik’in ölümüne neden olmuştu. Gencin polisten, ehliyeti olmadığı için kaçmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. Tutuklanan Ergin hakkında ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada tutuklu polis Mehmet Ergin   ifadesine, “Önce merhumun ailesine başsağlığı dileyorum” diye başladı.  Çağdaş Gemik’in dayısı öğretmen Cemal Efe, “Ne başsağlığı dileyeceksin? Katil” diye bağırdı. Polis, olay anını anlatırken ‘Havaya bir el uyarı atışı yaptım. Tekrar 4-5 metre koşmuştum ki yolun sol tarafındaydım ve bir anda yoldaki mucur yüzünden dengemi kaybettim. İradem dışında tabancam patladı. Şahıs sola doğru yere düştü” dedi.
Polis memuru Ergin, hâkimin “Sen düşerken tabanca ateş aldıysa neden ayaklarına gelmedi?” sorusuna, “Düşme sırasında insan kontrolünü kaybediyor. Parmağım tetikte olduğu için, refleks olarak tabanca ateş aldı” cevabını verdi.  Sanık polis, kendisine ne sıklıkla atış eğitimi aldıklarına dair sorular da yönelten müdahil avukatların isteği üzerine nasıl ateş ettiğini gösterdi. 
Tanık olarak dinlenen Raziye Alkan, “Baktım ki bir motosiklet yerde, çocuk kanlar içinde, bir polis yere diz çökmüş, ayakta olan diğer polis ise “Niye ateş ettin, niye ateş ettin?” diye bağırıyordu. Diğer yanındaki çocuk ise ‘Abi ehliyeti yoktu, o yüzden kaçıyordu’ dedi” diye konuştu.  Duruşma, 26 Haziran’a ertelendi.
Duruşma öncesinde, Çağdaş Gemik’in ailesi, İzmir’de dur ihtarına uymayınca polis kurşunuyla ölen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun, yazar Temel Demirer, A- levi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi, Antalya Özgürlük Derneği ile bazı sendika ve dernek temsilcileri adliyenin bahçesinde toplandı. Üzerlerine ‘Adalet istiyoruz’ yazılı tişörtler giyen kalabalık, zaman zaman sloganlar attı, polisle arbede çıktı. (dha)