Polis Kürt ve Alevi öğrencilerin listesini istemiş

Polis Kürt ve Alevi öğrencilerin listesini istemiş
Polis Kürt ve Alevi öğrencilerin listesini istemiş
İzmir'de polisin, okul yönetimlerinden, Alevi ve Kürt kökenli 5'er öğrencinin ismini istediği, polisin talebine, "Gezi olaylarında Alevilerin ön plana çıktığı ve PKK'yı destekleyenlerin de Kürtler olduğu' şeklinde gerekçe gösterdiği öne sürüldü.

İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçtiğimiz ağustosta, “Okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu/önleyici tedbirlerin artırılmasına ilişkin işbirliği protokolü” imzalandı. Protokol çerçevesinde okul polislerine, “okul idareleri ile gerekli koordinasyonu kurmaları”, “okula gelmeyen veya uzun süreli devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşmeleri” ve “çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlaması” görevleri verildi.

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre protokolün imzalanmasından kısa bir süre sonra ise, okul polislerinin İzmir’de skandal bir uygulamaya imza attığı ortaya çıktı.

OKUL POLİSİ İSİM İSTEDİ
İzmir Limontepe’de görev yapan okul polisleri, bölgedeki okulların yönetimlerinden, düzenlenecek bir yemek organizasyonu için Alevi ve Kürt kökenli 5’er öğrencisinin ismini istedi. Okul idarecileri ve öğretmenler, bu isteğin nedeni ve ayrıntısını sorduğunda ise, polislerin Gezi Parkı olaylarında Alevilerin ön plana çıktığını, TİKKO ve PKK ’yı destekleyip bölücülük yapanların ise Kürtler olduğunu söylediği öne sürüldü. Polislerin bu gerekçelerle ismi istenen çocukların ailelerinin kapılarına gidileceğini, bu çocukların suça bulaşmalarını engellemek için sunum ve seminerler, etkinlikler düzenleneceğini söylediği iddia edildi.

EĞİTİM-SEN’DEN KINAMA
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı şunları kaydetti:

“Bu yaklaşım, uzunca bir süredir farklı kimlik ve inançlara sahip kişi ve kesimleri potansiyel suçlu görme ve onları fişleme anlayışının son örneğidir. Eğitim-Sen’in okul panolarındaki afişlerine müdahale eden okul polisi, bugün de daha ortaokulda okuyan öğrencilerimizi fişlemeye çalışıyor. Bu yaklaşımı kınıyoruz. Bütün ilgilileri göreve çağırıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/1163543116354335

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Size 5 degil - celal103

  10 Huseyin Kilinc= 11 yetermi? Bunlar Kurd. Daha fazlasi da var siz yeterki isteyin. Allah icin din icin size hepsini verelim.

  Orta Asya`dan geldik.. - baizzet1925_379

  Düstügümüz su hale bakin. Türkmenleri dinle bölen iktidar AB`nin ve ABD nin ekmegine yag sürüyor. Vahidettin bile bu kadarini beceremezdi !

  polis teskilatinin elle tutulacak bir tarafi kalmadi artik lagvedilmesi gereiyor - OSCAR82

  polisin yaptigi haksizligin ve hukuksuzlugun hadi hesabi yok, bu nasil bir mantiktir afrika ulkelerinde bu tur uyglamar yoktur. polis yakalasin savci suclasin Hakim iceri atsin kollektif sirket kurmuslar

  KARDES PALAVRASI ! - palenke

  Aleviler ve Kürtler,siz halen Devletin ve bu Zihniyetin sizler hakkinda ve Sizler icin iyi seyler düsündügüne inaniyormusunuz ? Birakin artik bu safligi ve iyi niyetliligi.

  güven - mehmed mirza

  Bir Kürt, Alevi ve polis memuru olarak bahsetmeliyim ki önyargılarınızı bi kenara bırakın.

  biktik artik bu ülkeden - düsünür

  bir kürd ve alevi olarak diyorum ki: kürdü, aleviyi "icerideki düsman" olarak görme aliskanligi yeni degil. ittihat ve terraki hareketi ile baslayan bir uygulamadir ve kemalizmin en üst düzeyde uyguladigi "devlet ideolojisinin" temel parcasidir (maksat kisacasi türk-sünni bileseni pekistirmek). ata´niz zaten 1938 harekatinda bu "icerideki düsmani" topluca yok etmeye kalkisti. daha sonrada devleti ve ideolojisini temsil eden asker ve polis devamini yapti. örnegin 1980 askeri darbe döneminde en fazla tutuklanan ve en fazla iskence gören yine ayni "icerideki düsman" olmustu. biktik artik bu ülkeden. lütfen artik bölünelimde herkes kendi isine baksin. yoksa rahat yok bize. bir 100 yil daha gecsede kürd´den türk olmaz ve alevi´den de sünni olmaz. türk/sünni sInIrIn sol tarafina - kürd ve alevi sInIrIn sag tarafina. üstelik kendi tarihi topragimda "öteki" muamelesi görmektende kurtulurum artik. eger bir taraf 100 yildir hatalarini anlamiyorsa ve hatalarindan vaz gecemiyorsa tek cözüm budur. saygilarimla

  açılım saçılım - iyi niyetli üçüncü kişi

  o kadar açılımın sonucu bu olsa gerek