Polis-Maliye-SGK ortaklığıyla fuhuş operasyonu

Polis-Maliye-SGK ortaklığıyla fuhuş operasyonu
Polis-Maliye-SGK ortaklığıyla fuhuş operasyonu
İstanbul'da masaj salonlarına yönelik düzenlenen fuhuş operasyonunda 52 adrese baskın yapıldı. Polis fuhuş zanlılarını gözaltına alırken, maliye de sigortasız işçi çalıştıran ve hizmet karşılığı fiş kesmeyen bu işyerlerine ceza kesti.

İSTANBUL - Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yaklaşık 4 ay süren telefon dinlemesinin ardından dün gece saat 21.00 sıralarında eş zamanlı baskın düzenlendi.

Beylikdüzü, Kartal, Maltepe, Şişli, Beşiktaş ilçelerinin de aralarında bulunduğu daha önceden tespit edilen 52 adrese eşzamanlı baskın yapıldı.

POLİS, MALİYE, SGK AYNI EKİP OTOSUNA BİNDİ
Ahlak ve Kumar Büro Amirliği tarafından yürütülen soruşturmada bir ilk gerçekleşti. Polis ekiplerinin yaptığı baskınlarda Maliye, SGK genel müdürlüğünden birer görevli personelde polis araçlarına bindirildi. Yapılan baskınlarda polis ekipleri işyerlerini denetlerken, maliye ekipleri yazarkasa denetimi, SGK'ya bağlı memurlarda sigortasız işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığını denetlediler.

39 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Yapılan denetimlerde masaj salonlarında organize bir şekilde fuhuş yaptıkları ve yaptırdıkları tespit edilen 39 kadın gözaltına alındı. Bu kadınlar polis araçlarına bindirilerek Asayiş Şube Müdürlüğüne getirildi. Bu kadınlardan 19'u hakkında fuhuş yaptıkları iddiasıyla işlem yapıldı.

100 BİN LİRALIK PARA CEZA KESİLDİ
Öte yandan operasyon sırasında maliye ve SGK müfettişlerinin yaptığı denetimlerde yaklaşık 100 bin liralık ceza kesildiği öğrenildi. Maliye ekiplerinin pek çok işletmenin yazar kasa bulundurmadığını, ya da gelen müfettişlere fiş kesmediğini tespit edip tutanak tuttukları öğrenildi. Masaj salonlarında çalışan pek çok personelin sigortasız çalıştığını tespit eden SGK Genel müdürlüğü personelinin ise bu sebeple onlarca tutanak tutarak para cezası uyguladığı belirtildi.

Yetkililer fuhuş şebekesinin yönetici kadrosunda bulunan şüphelilerin sorgularının devam ettiğini, önümüzdeki günlerde adliyeye sevk edileceklerini söylediler.

DHA - Ali AKSOYER