Polis Mangası, `Selamün Aleyküm´ diyen Afgan Meclis Başkanı'na cevap veremedi

Polis Mangası, `Selamün Aleyküm´ diyen Afgan Meclis Başkanı'na cevap veremedi
Polis Mangası, `Selamün Aleyküm´ diyen Afgan Meclis Başkanı'na cevap veremedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Edirne Valisi Hasan Duruer'i ziyaret için geldiği valilik binası önünde kendisini karşılayan polis mangasına 'Selamün Aleyküm' diyerek selamlayınca, polis memurları cevap veremedi

EDİRNE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Ankara'da ziyaretlerinin ardından bugün Edirne'ye geldi. TBMM Başkanlığı tarafından kendisine tahsis edilen makam aracından valilik önünde indikten sonra İbrahimi, kırmızı halı üzerinden kendisini karşılayan polis mangasını 'Selamün Aleyküm' diyerek selamlayınca, polis memurları cevap veremedi. Kısa bir süre olduğu yerde bekleyen İbrahimi, Edirne Valisi Hasan Duruer'in polislere 'Sağol çekmiyor musunuz?' diye sormasına rağmen ses çıkmayınca, valilik binasına girdi.

TERCÜMAN HEYECANDAN KONUŞMALARI ÇEVİREMEDİ

Ziyarette, Taliban tarafından Kunduz şehrinde yapılan intihar saldırısında babasının şehit düştüğünü, ağır yaralı olan kardeşinin ise ambulansla Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildiğini söyleyen İbrahimi, kardeşinin tedavisi için kendisine destek olan Türkiye'ye teşekkür etti. Tarih boyunca Türkiye ile Afgan halklarının çok sıkı dostluklar içerisinde olduğunu belirten İbrahimi'nin yanında gelen tercüman heyecanlanınca, konuşmaların büyük bir kısmını tercüme edemedi. Araya giren Edirne Valisi Hasan Duruer'in, Afgan halkının Cumhuriyet Savaşı döneminde kendilerine ait olan ziynet eşyaların Türkiye'ye göndererek Batılılara karşı verilen mücadeleye destek olduğunu söyledi.

TALİBA'NIN KAÇIRDIĞI TÜRK MÜHENDİSLER

Gazetecilerin Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılan 8 mühendisin durumunu sorması üzerine Abdul Rauf İbrahimi, "Bizde ne zaman serbest kalacaklarını bilmiyoruz. Mühendisler buradan oraya hizmet etmek için gitmişler, Taliban'ın ilk işi değil, daha önce de çok yaptılar. Geçende bizim ailemizde de böyle bir bomba patlattı. Babamızı, kardeşimizi ve 10 kişiyi şehit ettiler. Emniyetle görüştük az vakitte Türk mühendisler meselesini halledeceğiz. Ne zaman bırakılacakları tam olarak belli değil, biz de tam bir şey söyleyemiyoruz" diye cevap verdi.

SELİMİYE'Yİ GEZDİ

Valilikteki ziyaretin ardından Edirne Valisi Hasan Duruer ile birlikte Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği Selimiye Camii'ni gezen İbrahimi ve beraberindekiler, camii imamının hoparlörsüz sesinden ezan dinledi. Öğle yemeğini Meriç Nehri kenarındaki bir restoranda yiyen İbrahimi daha sonra şehirden ayrıldı.

CAMİDEKİ KIRMIZI KABLOLAR VALİYİ KIZDIRDI

Edirne Valisi Hasan Duruer, Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi ile birlikte geldiği Selimiye Camii'nde yangın alarm cihazı için gelişi güzel çekilmiş kırmızı renkli kabloları görünce sinirlendi. Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı'ya kabloların kaldırılması talimatını veren Vali Duruer, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aydınlatma ampullerinin yanından gelişi güzel çekilmiş olmasını 'rezalet' olarak yorumladı ve şunları söyledi:

"Burada kablolarla ilgili bir çalışma yapılıyor. Bundan sonra derece rahatsızız. Selimiye Camii, dünya kültür mirası listesinde olan bir yer. Dünyanın en önemli eserinin içerisindeyiz. Fakat çekilen kablolar kontrolsüzlüğün örneğidir. Buna bir çare bulunması lazım. Defalarca Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nü uyardık. Takip edilmesini söylememize rağmen aynen devam ediyorlar. Bu tam bir rezalettir. Yangın alarm kabloları böyle mi çekilir, rezalet" dedi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kırmızı kabloların yangın alarm cihazı için geçici olarak çekildiğini daha sonra yapılacak kanallar içerisinde geçirilerek çirkin görüntünün ortadan kaldırılacağını söyledi.(dha/Engin Özmen)


  http://www.radikal.com.tr/113109611310967

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Mangayı denetleyen "Merhaba arkadaşlar" der, manga da "Sağol" diye karşılık ver: basit tekrarlardan ibaret bir tören işte. Mangayı denetleyen böyle demez de aniden selamünaleyküm, akşam-ı şerif hayrola, good to see you dese veya Yeni Zelandalı Maori'lerin meşhur kol hareketini çekse ne olur? En fazla mizah. Manga apışır kalır. Törenden geri dönünce de gülerler bol bol. Haber de bir mizah haberi, fazlası değil. Sayın yorumcular bırakın bu kadar kasmayı ya, gülün geçin. Adam Afganistan'dan geliyor; bu gibi ufak tefek tören kazaları her zaman olur. Hayat hep böyle büyük sözcüklerle yaşanmıyor; demokrasi, din, söylem, seçim falan... Hayatın ufak tefeği daha çok. Bu da onlardan biri işte.

  Bilmemek,bilmediğini bilmemek... - nitemtran

  "Selamün Aleyküm" lafını duydular ya, hemen akıllarına din geldi, bu da tüylerinin diken diken olmasına yetti.Başladılar "Ne demek,uluslararası bir dil mi?" "Olması gereken olmuş. Dini söylem bir seçimdir" demeye.Bir de önyargı olunca,midelerine kramp girdi.Oysa adamcağız sadece "Hey, Selam" deseydi, sorun olmazdı.Oysa "selam" da,"selamünaleyküm" de, "esselamüaleyküm" de "Aleykümvesselam" da dinle alakası olmayan ama hepsi de Arapça köklü kelimeler. Kökü SAĞLIK'dan gelir. "Sağlıkla", "sağlık üstünüze" olsun gibi anlamlar taşır.Ve biz bu söze yabancı değiliz, Türkçeye girmiştir,Türkçedir artık. "Pardon", "Mersi" gibi Fransızca kökenli ama artık Türkçeye girmiş sözlerden hiç farkı yok.Kendinizi kasmanıza gerek yok.Kullanmazsınız olur biter.

  selam - kullaniciadlikisi

  selamünaleyküm ne demek ki? uluslararası bir dil mi? valal ben bilmiyorum. ben de o polislerin yerinde olsam ben de öyle bakakalırdım, çünkü ne dediği belli değil. ha allahın selamı üzerine olsun diyorsa da atayistim, budistim, hristiyanım, museviyim, paganım sana neden aleyküm selam diyeyim di mi? altta arkadaş demokrasi demiş, demokrasi sizin istediğiniz gibi davranmak değil. müslümanlar bunu kafalarına soksa iyi olur.

  korler sagirlar birbirini agirlar. - ataycanada

  'Aleykumselam' sagol!' desinlermis. Kakafoniye formul uretmek yerine; bu mangadaki polis memurlarinin asli isleriyle mesgul olmalarini; Afgan yetkiliyi de davet eden ya da onun temsilcisinin sade, gosterissiz bir sekilde karsilayip ugurlamasini salik vermek cok mu zor? Sanki polisin baska isi gucu yok, suslenip puslenip; dunyanin en yoksul ulkelerinden birinin, yoksul halkinin parasiyla gezip tozan bu zat icin tertiplenmis temasaya cerez edilmesi cok makbulmus gibi...

  polis mangasına selamün aleyküm hk. - fgemak

  polis mangası "Aleyküm selam ve rahmetullahu ve berakatühü demeyi bilmiyorlarmıymış yazık din dersi almadıkları belli oluyor.

  Pozitif - Atakant

  Olması gereken olmuş. Dini söylem bir seçimdir.

  ACABA NEDEN - HARAYDIN

  Acaba bu kadar basit bir şey niye sorun oldu kafa yoran var mı, bu demokrasi kültüründen mahrum yönetimin yansıması değil de nedir? Kalıp ve şablon ezberletilen demokratik olmayan kafaların yönettiği birim işte böyle afallar. Acaba aleykümselam, sağol diye gökkubeyi inletseler dillerini bir şey mi sokardı?