Polis müdürü çete kurmuş

Susurluk çetesi sanıklarından Ali Fevzi Bir'i kaçırarak fidye istediği öne sürülen, liderliğini de bir emniyet müdür...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Susurluk çetesi sanıklarından Ali Fevzi Bir'i kaçırarak fidye istediği öne sürülen, liderliğini de bir emniyet müdür yardımcısının yaptığı çete ortaya çıkarıldı. Daha önce de gözaltındaki bir sanığı rüşvetle serbest bıraktığı iddiasıyla
İstanbul dışına tayin edilen Tokcan, 15 gün önce Kâğıthane'de göreve başlamıştı.
Kaçırılarak karşılığında fidye istendiği öne sürülen Bir, olaydan sonra iki ay kadar önce savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bir'in, dilekçesinde şüphelendiği kişilerin isimlerini de belirtmesi üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü operasyon başlattı.
Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Tokcan'ın adına ulaşan polis, Tokcan'ın parasıyla borsada işlem yapan Berke Murat isimli brokeri takibe aldı. Önceki gün gözaltına alınan Murat, Bir'den 1 milyon dolar fidye istendiğini söyledi.
12 kişi gözaltında
Murat, 'Kumarhaneler Kralı' olarak bilinen ve 1996'da öldürülen Ömer Lütfü Topal'ın eski ortağı, Susurluk Çetesi sanıklarından Bir'in parayı veremeyeceğini söylemesi üzerine, yanında bulunan 24 bin mark ile 10 bin dolarının alındıktan sonra dövülerek serbest bırakıldığını anlattı.
Murat'ın verdiği isimler doğrultusunda genişletilen operasyonda, on kişi daha gözaltına alındı. Son olarak Kâğıthane İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tokcan da, dün makamında elleri kelepçelenerek gözaltına alındı. Tokcan hakkında, gözaltında tutulan bir sanığı rüşvet karşılığı serbest bıraktığı iddiasıyla soruşturma açılmıştı.
İstanbul dışına tayini çıkarılan Tokcan, mahkeme kararıyla görevine iade edilmiş 15 gün önce Kâğıthane İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.
Ali Fevzi Bir ise, olayın fidye değil, rüşvet alma olduğunu söyledi. İki ay kadar önce polis ekiplerinin önünü kestiğini belirten Bir, "Arandığım gerekçesiyle Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceğimi söylediler. Sonra da,
'İstersen gözaltıyla uğraşma' diyerek üzerimde bulunan 24 bin markı rüşvet olarak aldılar. Soruşturma derinleştirilirse, bu adamların böyle 30'dan fazla suçu ortaya çıkacak" suçlamasında bulundu.