Polis, öğrencilerin basın açıklamasını 'boğdu'

Polis, öğrencilerin basın açıklamasını 'boğdu'
Polis, öğrencilerin basın açıklamasını 'boğdu'
Hacettepe Üniversitesi'ndeki Üniversitelerarası Kurul toplantısı öncesinde basın açıklaması yapmak isteyen yaklaşık 10 öğrenci çevik kuvvet arasında kaldı!
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi’nde açıklama yapmak isteyen yaklaşık 10 öğrenciye onlarca çevik kuvvet müdahale etti. Öğrenciler yaka paça gözaltına alındı.
Üniversitelerarası Kurul toplantısı için rektörler, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde biraraya geldi. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın da gelmesi beklenen toplantı öncesinde Genç -Der üyesi bir grup öğrenci açıklama yapmak istedi. Önce üniversite güvenliği ve sivil polisler tarafından engellenen öğrenciler açıklama yapmakta ısrar edince okula çevik kuvvet girdi. Çevik kuvvetin sert müdahalesiyle öğrenciler yaka paça gözaltına alındı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'nin de bulunduğu kampüs içinde öğrencilerin dövülerek gözaltına alınmasına çevredeki vatandaşlar da tepki gösterdi.

Sabah saatlerinde üniversitede yapılacak rektörler toplantısı öncesi toplantının gerçekleşeceği salonun önünde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kampüs girişinde çevik kuvvet ekipleri hazırda bekletilirken sivil polisler de kampüs içinde hazır bulundu. Toplantıdan hemen önce 10 kişilik bir öğrenci grubu, "kendi üniversiteleri hakkında öğrencilerin olmadığı bir toplantıda karar alınmasını ve toplantıya öğrencilerin girişlerinin engellenmesini" protesto etmek için toplandı. Toplantının yapıldığı salona girmek isteyen öğreciler önce özel güvenlik ve sivil polisler tarafından tartaklandı. Bunun üzerine öğrenciler “YÖK’ü kapatacağız” sloganları atarak açıklama yapmak istedi. Öğrenciler adına bir kişi, “Üniversitelerde bilimin önünde engel olan YÖK’ü protesto etmek için burdayız. YÖK Başkanı Çetinsaya kendisinin çok demokratik olduğunu ve öğrencilerle her fırsatta görüşmeye çalıştığını söylüyor ama bizi burada polis karşılıyor. Bizsiz üniversiteler hakkında karar alınamayacağını söylüyoruz” dedi. Bu sırada öğrencilerin bulunduğu yere çevik kuvvet çağırıldı. Öğrencilerin açıklaması henüz devam ederken çevik kuvvet sert bir şekilde müdahale etti. Slogan atarak açıklamalarına devam etmeye çalışan öğrenciler yaka paça gözaltına alınarak otobüslere bindirildi. Genç-Der gözaltına alınanların sayısını 14 olarak açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/112565411256546

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne oldu: - aktaraydin

  Bu gün üniversitede bir sürü ders iptal edildi. Kütüphane dağıtıldı. Duvarlar, bankamatikler sloganlarla boyandı. Yemek hane sandalyelerinden barikatlar yapıldı. Camlar kırıldı. Özgürlük? Eylem? Bu nasıl özgürlük? Ha eyleme katılmadık diye yediğimiz küfürlerde cabası...

  sadece 10 tane öğrenci - kabala.

  10 tane öğrencinin yapacağı açıklamadan korkan ve kuduran bir ülke .. ne denli bir ülkeyse ..ve onları korumayan kollamayan universite yönetimi...

  öfke ile kalkan iktidar bir gun zarara oturur - Gerçekleri gosteren

  Bu pasifik eglemin kime nerede nasil zarari olur? Sadece dusuncelerini ve duygularini anlatmak istiyen bu gençlerden hukkumet korkuyorsa artik dusunun ne kadar demokratik bir Turkiyemiz var. Daha önce de belirlemistim, katil ol ama hukumeti elestirme, haksizliga karsi olan her insana sert mudahele ediliyor, ne kadar normal bir davrani$ ???

  açıklama ama ne? - vesmolla

  açıklama yapmak isteyen diyor haberde, ama neyin açıklaması?

  YASAKLARLA TOPLUMU TERBİYE EDEMEZSİNİZ. - m.rozbilen

  Bu aklı anlamak mümkün değil.On öğrenci silahsız,şiddetsiz demokratik bir protesto hakkını kullanmak istiyor.Bundan doğal daha ne olabilir?Ama öyle karşı bir şiddetle karşılaşıyorki vicdanları rahatsız ediyor.Korkmayın öğrencilerin masum protestoları demokrasiyi törpülemez,devlet dahil kimseye zarar vermez.Esas zararı şiddet ve zor kullanarak müdahale edenler veriyor.Ayıp hem ne ayıp.İnsanların knuşmalarına,meramını anlatmaya müsaade etmezsek,nasıl diyalog kurup anlaşacağız? Bu tahammülsüzlük neden? Unutmayalımki,her yasak daha çok kamçılayıp yasak delme girişimine sebeptir.

  zavalliligin resmi - keryil

  hacettepe gibi bir universitenin yonetiminin bu denli zavalli olabilmesi insanin kanina dokunuyor. 10 tane ogrencilerinin konusmasindan, o konusmalar yuzunden "ust"lerinden firca yemekten oyle korkuyorlar ki 10 tane cocuga 30 tane silahli adam saldirtiyorlar. o genclerin onda biri kadar savunabilseydiniz konumunuzu, rektorluk nufuzunuzu da kullanarak universitedeki insanlari ikna edebilirdiniz, boylece protestolari etkisiz kilabilirdiniz. ama nerede? zaten siz mesruiyetinizi ogrenciden degil yok'ten aldiginizi zannettiginiz icin akliniza bile gelmez. hayir ozgurluk gormediniz diyecegim mumkun degil, topunuz amerika'da avrupa'da okuyup da gelmis adamlar. esek gibi de biliyorsunuz normal bir memlekette sunu yapsaniz akademik unvaninizi dahi elinizden almaya calisacaklarini.