Polis ömür boyu hapse mahkum oldu

Polis ömür boyu hapse mahkum oldu
Polis ömür boyu hapse mahkum oldu
El bombasıyla oğlunu öldürüp eşi, baldızı ve onun kızını yaralayan emekli özel harekât polis memuru ömür boyu hapse mahkum oldu

NEŞET KARADAĞ

ADANA - Oğlunu el bombasıyla öldürüp eşini, baldızını ve baldızının kızını yaraladığı iddiasıyla yargılanan 51 yaşındaki emekli özel harekat polis memuru Hasan Yılmaz, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla birlikte 67 yıl hapse mahkum edildi.
Özel Harekat'ta görev yaptığı Bağlar Karakolu’ndan emekli olduktan sonra ikramiyesi ile kurduğu biçer döver işinin kötü gitmesi ve başka bir kadınla ilişkisi olduğu iddiaları yüzünden polis memuru Hasan Yılmaz ailesi tarafından dışlandı. Eşi 49 yaşındaki Necmiye Yılmaz, evi terk edip çocukları 20 yaşındaki Mustafa ve 17 yaşındaki Ali Rıza’yı da yanına alarak kardeşi 46 yaşındaki Hanife Avcı’nın evine yerleşti. İddiaya göre, terk edilmesi üzerine cinnet geçiren Yılmaz, 23 Nisan 2008’de baldızının evine 3 el bombası attı. Ardından uzun namlulu silahla evi taradı. Bombanın patladığı odada bulunan Hasan Yılmaz’ın oğlu Mustafa Yılmaz, parçalanarak öldü. Eşi Necmiye Yılmaz ile baldızı Hanife Avcı ve onun kızı 11 yaşındaki Emine ise yaralandı.

Saklandığı köy evinde law mühimmatı ve 470 kalaşnikof mermisiyle yakalanıp tutuklanan Yılmaz, Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Hakkında Adana Adli Tıp Kurumu’nca ‘Akli dengesi yerinde değildir’ ve İstanbul Adli Kurumu’nca ‘Akli dengesi yerindedir’ diye iki farklı rapor verilen Hasan Yılmaz, son duruşmada Adli Tıp Kurumu’na güvenmediğini belirterek Adli Tıp Genel Kurulu’na gitmek istemediğini söyledi. Yılmaz, savunmasında ise silahları kendini korumak için bulundurduğunu belirtip eşi ile oğlunun ensest ilişkileri olduğu iddiasını tekrarlayarak, olayı hatırlamadığını da iddia etti.
Hasan Yılmaz, son sözünde ise “Eğer onları öldürmeye gitmiş öldürememişsem bir anormallik var. O kadar silahla onları öldürememem anormal. Şimdi 100 metre önüme kabak çekirdeğini koyun vururum” dedi.

Katil zanlısı emekli polisin eşi Necmiye Yılmaz da eşinin akli dengesinin yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:
“2007’de eşimden boşandım. ‘Barışalım’ diye beni tehdit etti. Tehditlerine dayanamayarak barıştım. Öldürdüğü oğluma baskı yapıyor, zaman zaman dövüyordu. Olay günü araba sesiyle uyandım. ‘Sizi yaktım’ diyerek bulunduğumuz eve el bombası attı. Ben ‘Mustafa’m gitti’ diyerek bağırdım. Gözüm etrafı görmüyordu” diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Hasan Yılmaz’ı oğlunu öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum etti. Ayrıca sanık Yılmaz, eşini öldürmeye teşebbüs etmekten 19 yıl, baldızını öldürmeye teşebbüsten 16 yıl, baldızının kızını öldürmeye teşebbüsten 14 yıl, silah bulundurmaktan 14 yıl hapis ve 40 bin lira para cezası, mala zarar vermek ve sahtecilik suçlarından da 2’şer yıl olmak üzere toplam 67 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Taktir belgeli polis

Emekli polis memuru Hasan Yılmaz’ın köyde yakalandığı evde küçük bir cephanelik çıkmıştı. ‘Ergenekoncu’ olabileceği iddia edilen polis memuru Yılmaz’a, Bitlis Valiliği’nce 27 Mayıs 2002’de başarılı görevlerinden dolayı taktir belgesi verildi. Evindeki aramada, ‘Haşhaş ve Emperyalizm’, ‘Deşifre’, ‘Türkiye ve Ortodokslar’, ‘Baypipo’ isimli kitaplar ile 1995’te Adana ve Antakya İl Jandarma ve Emniyet Müdürlükleri’nce gerçekleştirilen operasyonların krokileri de bulundu. Katil zanlısı Yılmaz’ın evinde bulunan diğer silahlar ve eşyalar şöyle:
“Seyyar dipçikli kaleşnikof piyade tüfeği, 470 kaleşnikof fişeği, dolu lav mühimmatı, piyade tüfeğine ait 30’luk şarjör, av tüfeği, 12 tabanca mermisi, 11 av tüfeği fişeği, 1 tabanca şarjörü, çek mastır tabir edilen bıçak, bir kar maskesi, kelepçe, 1 silah bakım seti, 100 mayonlu 9 mayonsuz fişek, 4 hücum yeleği, 3 özel harekat kamuflaj elbisesi, 1 pusu tulumu, 3 özel harekat beresi, 2 kar başlığı, 1 rüzgar yeleği, 1 siyah renkli özel harekat elbisesi, 3 panço, 3 fular, 1 yeşil parka, bir çift kamuflaj eldiven, 1 rüzgar pantolonu, 1 kamuflaj elbisesi, 1 takım kar elbisesi, 2 kamuflaj tişört, Mersin Valiliği Emniyet Müdürlüğü’ne giriş belgesi, 1 şişme yatak, 11 polis elbisesi işareti, 2 polis parkası, 1 polis montu, 8 polis gömleği, 3 polis şapkası, 168 av tüfeği kartuşu, 250 gramlık barut kutusu, 1 lehim makinası, 2 metre elektrik kablosu.”