Polis panzer taşlayan çocukları copla değil muz vererek dağıttı

DTP'nin Adana'da düzenlediği mitingde çıkan olaylar sırasında çocuklar polise taş yağdırmaya başlayınca, Emniyet Amiri Asım Bulut ilginç bir çözüm denedi.

ADANA - DTP'nin Adana'da düzenlediği mitingde çıkan olaylar sırasında çocuklar polise taş yağdırmaya başlayınca, Emniyet Amiri Asım Bulut ilginç bir çözüm denedi. Bulut çocukları muz dağıtarak durdurdu, ancak bu kez muz tezgâhında izdiham yaşandı.
DTP'liler, Dağlıoğlu Mahallesi Bahçelievler Caddesi'nde DTP İl Başkanlığı önünde, Abdullah Öcalan'ın sağlık sorunları yaşadığını öne sürüp, düzeltilmesi ve İmralı'nın kapatılması için miting düzenledi. Yaklaşık 750 kişinin katıldığı eylemde, 300 kadar çevik kuvvet ve özel harekât polisi güvenlik önlemi aldı. Polis helikopterinin de havadan takip ettiği eylemde DTP üyesi Ali Karuç, sözlerine 'Sayın Öcalan' diyerek başlayıp şöyle devam etti: "Başbakan beş senedir türbanı çözemedi. Ama ondan önemli sorunlar var. Kürt sorunu var. Başbakan Kürt sorununu çözsün, Diyarbakır'a gelsin. Biz onu binlerce halkla karşılarız. Başbakan dağdakilerin evine dönmesini istiyor. Ama onların ailelerle değil, devletle sorunları var. Onlar dağa piknik yapmaya çıkmadı."
Konuşmanın ardından polis, DTP'lileri dağılmaları konusunda uyardı, ancak çoğu çocuk bir grup, panzerleri taşladı. Polis saldırganları su sıkarak uzaklaştırmaya çalıştı. Göstericiler ara sokaklara kaçtı.
Gözaltı yapılmayan mitingde polis sokak aralarında bir süre bekledi. Bu sırada sokağa muz satan bir seyyar satıcı geldi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri Asım Bulat, çocuklara dağıtmak için satıcıdan 10 kilo muz aldı. Ancak çocuklar bir anda muz tezgahına akın etti. Çocuklar birbirini ezdi, kavga etti. İzdihamda bazı çocuklar gözyaşlarına boğulurken, muz güçlükle dağıtıldı. Satıcı bir ara sopayla çocukları kovaladı.