Polis polisi bulamaz!

13 yıllık dava
Ankara 2. Ağır Ceza'nın bütün yazılarına rağmen Emniyet'in 14 Aralık 2003'ten beri bulamadığı, Birtan Altınbaş'ı gözaltında öldürmekten sanık emekli polis İbrahim Dedeoğlu'nu bir gazeteci buldu. 13 yıllık davanın sanığı, "Tebligat gelmedi" dedi.
Şehir dışındaymış
Dedeoğlu, kendisine ulaşan ANKA muhabirine, il dışında olduğu için yarınki duruşmaya gitmeyeceğini söyledi. Davadaki diğer sanığa gönderilen tebligat da sonuçsuz kaldı. Sanıkların davayı zamanaşımına uğratma çabasında oldukları öne sürülüyor.

ANKARA - Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tebligatlarına rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 14 Aralık 2003'ten beri 'bulamadığı' Birtan Altınbaş adlı üniversite öğrencisini öldürmekle suçlanan emekli polis İbrahim Dedeoğlu'nu gazeteci buldu.
Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş'ın 1991 yılında gözaltında
işkenceyle ölümünün ardından, polis memurlarının yargılandığı dava, tebligat karmaşası nedeniyle zamanaşımına doğru yol alıyor. 13 yıldır süren
davada bir dönem eski bakan Faruk Bal'ın da danışmanlığını yapan İbrahim
Dedeoğlu'na Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi bir türlü ulaşamadı. Mahkeme, önce Aralık 2003'te Dedeoğlu'nun verdiği en son adrese tebligat çıkardı. Ancak verilen adreste tanınmadığı için tebligat iade edildi. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü, mahkemenin isteği üzerine emeklilik için Dedeoğlu'nun gösterdiği adresi verdi. Bu adrese yapılan tebligat da yine bulunamadığı için mahkemeye geri döndü. Yargılanan diğer polis memuru Hasan Cavit Orhan ise Emniyet Müdürlüğü'nden ayrıldığı için gönderilen tebligat geri dönerken, ev adresinde de bulunamadı.
'Bana tebligat gelmedi'
Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tebligatlarına rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bir türlü bulamadığı İbrahim Dedeoğlu'na ANKA muhabiri cep telefonundan rahatlıkla ulaşabildi. Mahkemeden kendisine tebligat gelmediğini ileri süren Dedeoğlu, "Mahkemeden korkumuz yok. Her duruşmaya gittik" dedi. İbrahim Dedeoğlu, yarın yapılacak duruşmaya ise il dışında olduğu gerekçesiyle katılmayacağını söyledi.
Öte yandan, Birsen Altınbaş'ın avukatları Oya Aydın ve Ender Büyükçulha,
'mahkeme kararlarını yerine getirmedikleri, haklarında yakalama ve tutuklama kararı bulunan sanıkları koruyup kolladıkları, görevi kötüye kullandıkları ve ihmal ettikleri gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Ankara Valisi Yahya Gür, İstanbul Valisi Muammer Güler, Denizli Valisi Gazi Şimşek, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Denizli Emniyet Müdürü İhsan Ünal hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şöyle dendi: "Altınbaş davası, zamanaşımına uğratılan diğer davalar adına ve işkence mağdurları adına adaletli bir biçimde sonuca ulaşmalıdır. Suçlulukları hakkında kesin kanıtlar bulunan bu kişiler izlerini kaybettiriyorlar. İşkencenin ortadan kaldırılmasında samimi olanlar, önleyici tedbirleri bir an önce almalıdırlar."