Polis protestoculara 'kabahat' buluyor!

Toplumsal yaşamda, yere tükürmek, gürültü yapmak, teşhircilik gibi ceza yargılamasına konu olmayacak hareketlerin cezalandırılması için çıkarılan 'Kabahatler Kanunu', polisin protesto eylemlerine karşı en büyük silahlarından biri haline geldi.Kolluk kuvvetleri Kabahatler Kanunu’nuna Halkeveleri’nin son dönemde su, barınma, eğitim, sağlık hakkı için yaptığı renkli sokak eylemlerinin ardından başvurmaya başladı.
25 Ekim’de ‘Haklarımız için birleşiyoruz’ sloganı ile Ankara’da miting yapmaya hazırlanan Halkevleri’nin yöneticileri, Ankara, Bursa ve Adana’da son birkaç hafta içinde karşılaştıkları cezaların sistematik bir hal aldığını söylüyor. Son olarak 25 Ekim’de yapılacak mitingi duyurmak için başkentin en gürültülü yerlerinden biri olan Yüksel Caddesi’nde stand kuran Halkevleri üyelerine kesilen taplamda 6 bin lirayı bulan gürültü cezaları kesildi. Adana’da eylem yapan üniversite öğrencilerine de 2 bin 500 lira civarında ceza yazıldı.
Halkevleri Genel Sekreteri Avukat Ender Büyükçulha ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Dilşat Aktaş, polisin bu yöntemle copu gözaltını göze alan insanları yıldırmaya çalıştığını savunuyor. Büyükçulha, “Arkadaşlarımız gözaltıyla, copla mücadele etmeyi göze alıyor. Ancak para cezaları ödenecek gibi değil” diye konuşuyor
Kabahatlar Kanunu çerçevesinde kesilen cezalara yerel mahkemelerde itiraz edilebiliyor. Yerel mahkemeler cezayı onaylarsa Yargıtay yolu kapalı olduğundan cezadan kurtulma şansı yok. Cezanın kesinleşdikten sonra tahsil edilemezse klasik icra yöntemlerine başvuruluyor. Cezalar, zamanında ödenmediğinde de faiz işletildiğinden miktar katlanabiliyor. (Radikal)