Polis saldırıları önleyemiyor vatandaş yollarda sürünüyor

Bugünlerde yolunuz akşam saatlerinde Esenler tarafına düşerse yol kenarında söylene söylene yürüyen sinirli insanlar görebilirsiniz. Sakın şaşırmayın, bindiğiniz İETT otobüsü sizi de son durağa götürmek yerine otoyol kenarında indirse yöneticilere siz de söylenirdiniz.

İSTANBUL - Bugünlerde yolunuz akşam saatlerinde Esenler tarafına düşerse yol kenarında söylene söylene yürüyen sinirli insanlar görebilirsiniz. Sakın şaşırmayın, bindiğiniz İETT otobüsü sizi de son durağa götürmek yerine otoyol kenarında indirse yöneticilere siz de söylenirdiniz. Yılbaşından beri Gazi Mahallesi, Okmeydanı'na bağlı Şark Kahvesi ve civarı, Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi, Küçükçekmece'ye bağlı Şahintepesi ve Altınşehir, Söğütlüçeşme'nin varoşları, Kâğıthane'ye bağlı Nurtepe ve Sarıgazi'de İETT otobüslerine 10 saldırı oldu. PKK yandaşlarının düzenlediği molotofkokteyli saldırı halkasına Esenler de eklendi.
Saldırılar hep aynı bölgelerde oluyordu. Yapılması gereken de belliydi. İstanbul'da görevli 27 bin 500 polisin bir bölümünü bu bölgelere kaydırmak. Nitekim İETT yetkilileri de riskli bölgelere giden otobüslere sivil polislerin binmesini istedi. Bu talebin karşılanmaması ve güvenliğin bir türlü sağlanmaması üzerine İETT farklı bir yola başvurdu: Akşam saatlerinde son durağa kadar gitmeyip yolcuları yolda indirmek. İETT'den Radikal'e yapılan açıklamada benzer durumların daha önce de yaşandığı, tehlike durumunda seferlerin durdurulduğu veya belirli bir bölgeye kadar yapıldığı ifade edildi.
'Can güvenliğimiz tehlikede'
Polis ve İETT yetkililerinin her gece tehlikeli bölgelerle ilgili durum değerlendirmesi yaptığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "İETT olarak Emniyet'le koordinasyon haliydeyiz. Geçtiğimiz haftalarda bölgede üç aracımızın saldırıya uğraması, saldırıya uğrayan araçlardan birinin tamamen, birinin de kısmen yanması üzerine güvenlik önlemleri artırıldı. Bu yıl araçlarımıza 10 saldırı oldu. Bunların toplam hasarı 300 bin YTL civarında. Ümraniye-Mustafa Kemal Paşa, Okmeydanı-Şark Kahvesi, Küçükçekmece-Şahintepesi ve Gaziosmanpaşa-Gazi Mahallesi mevkileri sakıncalı bölgeler. Buralara yapılan seferlere daha özen gösteriliyor."
Önceki hafta İETT yetkilileri polisin uyarısı üzerine Gazi Mahallesi'ne gece sefer yapmayı belirli bir süre kesmişti. İki gündür aynı durum Esenler için de geçerli. İETT, polisin risk uyarısı üzerine otobüsleri Esenler'in içine sokmadan yolcuları otoyol üzerinde indiriyor. "Yol kenarında iniyoruz, can güvenliğimiz yok" diyen vatandaşlar ise hem yürümek zorunda kalmaktan hem de potansiyel terörist olarak görülmekten şikâyetçi. Okan Cangöz'e göre ortada bir suiistimal varsa bunun cezasını vatandaşın çekmesi haksızlık. Cangöz, otobüslerin eylemcilerle halkı karşı karşıya getirmek için ara sokaklara sokulmadığına inanıyor. İsmini vermek istemeyen bir otobüs şoförü ise otobüslerin ara sokaklara girememesini polisin güvenlik zafiyeti olarak görüyor.
Menzir'in sözleri
Devletin giremediği bölgelere bakılınca dünkü Radikal'de Neşe Düzel'in konuştuğu eski İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in şu sözleri akla geliyor: "Terör görüntüsü altında belediye otobüsleri yakılıyor. ABD'deki Harlem gibi kurtarılmış bölgeler yaratmak istiyorlar."