Polis Samsun'da göstericileri dağıttı

Polis Samsun'da göstericileri dağıttı
Polis Samsun'da göstericileri dağıttı

Otelin karşısında bulunan bir kişi, kartona çizdiği Türk Bayrağını havaya kaldırarak BDP heyetini protesto etti.

Karadeniz turunun dünkü ayağında Sinop'ta saldırıya uğrayan HDK heyeti bugün de Samsun'da gergin bir bekleyişteydi. Heyetin kaldığı otelin etrafında toplanan gruplara polis müdahale etmeye başladı. BDP'liler geziye devam edip etmemeyi tartışıyor.

Radikal.com.tr - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) milletvekillerinin ‘çözüm süreci’yle ilgili olarak halkı bilgilendirmek için çıktıkları Karadeniz turu, 3. gününde Samsun'da devam ediyor. BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel, dün bulundukları Sinop’ta yaşanan olayların ardından gece saatlerinde geldikleri Samsun’da sıkı güvenlik önlemleri altında hareket ediyorlar. Bu arada otel önünde toplanan gruplara polis müdahale etmeye başladı. Polisin grubu biber gazı ile dağıtmaya çalıştığı belirtiliyor.

Gece geç saatlerde ve yine yoğun güvenlik önlemleri altında Samsun'a gelen HDK’lılar, Atakum ilçesindeki Omtel Otel'e yerleşti. Otel ve çevresinde de polislerin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

İSTANBUL ’DAN TAKVİYE POLİS


Aralarında 4 milletvekilinin de yer aldığı HDK heyetinin, Samsun kent merkezinde ziyaret etmeyi planladıkları noktalarda da polislerin önlem aldığı görüldü. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov'un da Samsun- Kavkaz Feribot Hattı açılış töreni için Samsun'da bulunması nedeniyle İstanbul'dan takviye olarak çevik kuvvet ekibi geldi.


KÜRKÇÜ: ARTVİN’DEN DE BAŞLASAK OLACAKTI 


Samsun’da, geceyi geçirdikleri otelde sabah saatlerinde bir açıklama yapan HDK heyetinden Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Sinop’ta olay çıkaranların ‘savaşın sürmesini isteyenler’ olduğunu söyledi ve “Artvin'den de başlasaydık aynı kavga çıkacaktı. Sinop insanının böyle bir kavga yapmadığını ve başkalarının yaptığını biliyoruz. Biz kızıştırılmış insanlara karşı düşmanlık beslemiyoruz. Onun arkasındaki güçleri ortaya çıkartmak istiyoruz” dedi. Kürkçü, Sinop'ta yaşanan tabloda Sinop emniyeti ve Sinop Valisi’nin ‘gaflet ve zaafının’ da etkisi olduğunu savundu.


ÖNDER: VATAN YENİDEN YAŞANIR OLSUN 

Sırrı Süreyya Önder ise “Vatan, bayrak ve ezandan söz eden genç insanların bizlerin de derdini anlamalarını isterdik. Vatan bizim, şehitler bizim, sonuç itibariyle yanlıştan kaynaklanan ve şiddetten beslenenlerin sonucunda bu insanlar öldü. Yeniler ölmesin diye buradayız. İnançlar özgür olsun diyoruz. Vatanın yeniden yanaşır olması için çabalıyoruz” dedi.

KIŞKIRTMALAR SÜRÜYOR

Bu arada sabah erken saatlerde TKP binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup parti binasına taşlarla saldırdı. Polisin bir süre sonra engel olması üzerine bu grup uzaklaştı ancak öğle saatlerinde yeniden TKP’nin bulunduğu sokağa gelen grup, binaya yönelik yeniden saldırıda bulundu. Bu kez çevre binaların çatılarından da TKP’ye taşlar atıldı ve parti binasının tüm camları kırıldı.

Öte yandan HDK heyetinin temasları çerçevesinde görüşmelerde bulunmayı planladığı, 78'liler Derneği, Halkevleri, ÖDP, EDP merkezlerinin olduğu bina da 100 kişilik bir grup tarafından taşlandı.

Kentte bulunan HDK heyetinden Kadir Akın, bölgedeki temaslarının devam edip etmeyeceğine, bu akşam yapacakları halk toplantısı sonrası karar vereceklerini söyledi.

Bu arada HDK heyetinin konakladığı ve 19 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki Omtel otelinin de telefon yağmuruna tutulduğu ve resepsiyon görevlilerinin tehdit edildiği öğrenildi.