Polis Samsun'da göstericileri dağıttı

Polis Samsun'da göstericileri dağıttı
Polis Samsun'da göstericileri dağıttı

Otelin karşısında bulunan bir kişi, kartona çizdiği Türk Bayrağını havaya kaldırarak BDP heyetini protesto etti.

Karadeniz turunun dünkü ayağında Sinop'ta saldırıya uğrayan HDK heyeti bugün de Samsun'da gergin bir bekleyişteydi. Heyetin kaldığı otelin etrafında toplanan gruplara polis müdahale etmeye başladı. BDP'liler geziye devam edip etmemeyi tartışıyor.

Radikal.com.tr - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) milletvekillerinin ‘çözüm süreci’yle ilgili olarak halkı bilgilendirmek için çıktıkları Karadeniz turu, 3. gününde Samsun'da devam ediyor. BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel, dün bulundukları Sinop’ta yaşanan olayların ardından gece saatlerinde geldikleri Samsun’da sıkı güvenlik önlemleri altında hareket ediyorlar. Bu arada otel önünde toplanan gruplara polis müdahale etmeye başladı. Polisin grubu biber gazı ile dağıtmaya çalıştığı belirtiliyor.

Gece geç saatlerde ve yine yoğun güvenlik önlemleri altında Samsun'a gelen HDK’lılar, Atakum ilçesindeki Omtel Otel'e yerleşti. Otel ve çevresinde de polislerin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

İSTANBUL ’DAN TAKVİYE POLİS


Aralarında 4 milletvekilinin de yer aldığı HDK heyetinin, Samsun kent merkezinde ziyaret etmeyi planladıkları noktalarda da polislerin önlem aldığı görüldü. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov'un da Samsun- Kavkaz Feribot Hattı açılış töreni için Samsun'da bulunması nedeniyle İstanbul'dan takviye olarak çevik kuvvet ekibi geldi.


KÜRKÇÜ: ARTVİN’DEN DE BAŞLASAK OLACAKTI 


Samsun’da, geceyi geçirdikleri otelde sabah saatlerinde bir açıklama yapan HDK heyetinden Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Sinop’ta olay çıkaranların ‘savaşın sürmesini isteyenler’ olduğunu söyledi ve “Artvin'den de başlasaydık aynı kavga çıkacaktı. Sinop insanının böyle bir kavga yapmadığını ve başkalarının yaptığını biliyoruz. Biz kızıştırılmış insanlara karşı düşmanlık beslemiyoruz. Onun arkasındaki güçleri ortaya çıkartmak istiyoruz” dedi. Kürkçü, Sinop'ta yaşanan tabloda Sinop emniyeti ve Sinop Valisi’nin ‘gaflet ve zaafının’ da etkisi olduğunu savundu.


ÖNDER: VATAN YENİDEN YAŞANIR OLSUN 

Sırrı Süreyya Önder ise “Vatan, bayrak ve ezandan söz eden genç insanların bizlerin de derdini anlamalarını isterdik. Vatan bizim, şehitler bizim, sonuç itibariyle yanlıştan kaynaklanan ve şiddetten beslenenlerin sonucunda bu insanlar öldü. Yeniler ölmesin diye buradayız. İnançlar özgür olsun diyoruz. Vatanın yeniden yanaşır olması için çabalıyoruz” dedi.

KIŞKIRTMALAR SÜRÜYOR

Bu arada sabah erken saatlerde TKP binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup parti binasına taşlarla saldırdı. Polisin bir süre sonra engel olması üzerine bu grup uzaklaştı ancak öğle saatlerinde yeniden TKP’nin bulunduğu sokağa gelen grup, binaya yönelik yeniden saldırıda bulundu. Bu kez çevre binaların çatılarından da TKP’ye taşlar atıldı ve parti binasının tüm camları kırıldı.

Öte yandan HDK heyetinin temasları çerçevesinde görüşmelerde bulunmayı planladığı, 78'liler Derneği, Halkevleri, ÖDP, EDP merkezlerinin olduğu bina da 100 kişilik bir grup tarafından taşlandı.

Kentte bulunan HDK heyetinden Kadir Akın, bölgedeki temaslarının devam edip etmeyeceğine, bu akşam yapacakları halk toplantısı sonrası karar vereceklerini söyledi.

Bu arada HDK heyetinin konakladığı ve 19 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki Omtel otelinin de telefon yağmuruna tutulduğu ve resepsiyon görevlilerinin tehdit edildiği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1122053112205331

  YORUMLAR
  (31 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  buyur - Efendisiz65

  sessizçoğunluk sahiden bölgedeki en büyük emperyalist işbirlikçi kim? kuzey ırak örneğini vermişsin ya çok komiksin sayın okur. kuzey ıraka bakma istersen bütün ortadoğuya bak o yetsin sana. natoya üyesiniz, abdnin onlarca üssü var, israilin bölgede en çok ticari ve askeri anlaşması bulunan devletsiniz, sırf emperyalizm istedi diye bölgede bulaşmadığınız devlet kalmadı yahu. esad kardeşinizle bile papaz oldunuz hala kürtleri emperyalist işbirlikçi olmakla suçlarken yüzünüz kızarmıyor mu? kaldıki ırak kürdistanındaki kürtler ve pkk politikası arasında dünya kadar fark var. pkk kdp politikasını beğeniyor diye birşey mi okudun bi yerden? abdnin pkkye "yardım" ettiği söylenir ve siz inanırsınız buna! abdnin pkkye yaptığı tek "yardım" var o da zaman zaman türkiyeye istihbarat bilgisi vermiyor! buna da yardım derseniz sahiden problemlisiniz demektir. çünkü o da zaman zaman türkiyeyi hizaya sokmak için yapılır. sırf sinopta kürtlere yaptığınız protestonun küçük bi örneğini sinoptaki abd askeri üssü içinde yapsaydılar şapka çıkarsaydık onlara. öteki okura gelince. büyük abileri siz daha iyi bilirsiniz sayın okur! lakin cumhuriyetin kurulduğu tarihe dönerseniz kürtleri kimin 4 parçaya böldüğünü, kimin bu devleti kurduğunu da görürsünüz. kürtler sizin patronlarınız tarafından statüsüz bırakıldı. tek bir ağabeyi olsaydı zaten durumu bu olmazdı kürtlerin. ırak kürdistanındakilerin abdyle işbirliğine gelince: çok iyi komşuları vardı o yüzden iş birliğini abdyle yapıyorlar. sizinle mi işbirliği yapsaydılar mesela?

  aynayı kendi yüzünüze döndürseniz ya ? - Blgekltgn

  Oradaki insanların derdi Kürtlerle değildir, daha dün canlarından ettikleri terör örgütünün mecliste ete kemiğe bürünmüş siyasetçileridir, dolayısıyla terör örgütü iledir, bunu anladığınız noktada işler çözülcek lakin anlamak işinize gelmez, zira o zaman nasıl ezileceksiniz nasıl dışlanacaksınız değil mi? Sözde siyasetçilerin amacı Kürt haklarından ziyade 50 yıl sonra haritalarda meydana getirmeye uğraştıkları değişikiğinden büyük abilerinin ekmeğine yağ sürmektir.Ömründe 10 kitaptan fazlasını okumuş hiç kimseyi inandıramazsınız bu güruhun Kürt hakaları (bu dahi asıl ırkçının kim olduğunun göstergesi) için orda olduklarına, bu ülkede yaşayan tüm insanlar dışında her şeye ve herkese hizmet etmektedirler.

  Irak, Büyük Ortadoğu Projesi - sessizcogunluk2010

  Emperyalizmin bu bölgedeki en büyük işbirlikçisi kim mi? Hemen faşistlikle suçlanmak istemiyorum ama. K. Irak'a bak yeter. Ha bir de tabi Suud Sülalesi, Katar Şeyhi vs.

  MagicalTune - johnoldman

  kardeş diline sağlık,ben de yorum yazacaktım da seninkilere ekleyecek bişeyim yok , savaşın kazananı barışın kaybedeni olmaz

  sessizçoğunluk - Efendisiz65

  hakkatten merak ettim günümüzde emperyalizmin bölgedeki destekçisi kim? bi yaz şuraya görelim ne olursun!!!

  Yazık!! - MagicalTune

  Yaşananlardan ders alamamış, hala onu bunu suçlamayı marifet sanan, barışı, birlikte uyum içinde yaşamı, içine sindiremeyen tuhaf bir güruh burda da yorumları ile katkı da bulunmuş. Anlayamıyorum ben bu insanların beyin fonksiyonlarını, bir bilim araştırma konusu olabilir. Zira makul, insani, vicdani, merhamet içerir halleri yok. Çok yazık. Hastalıklı cehalet faşizan tutum heryerde. Neyse ki allahtan çoook büyük bir kitle hala aklı selim ve barış ortamını destekler durumda. Gerisi havagazı!

  Etnik kimlik ve işbirlikçilik - sessizcogunluk2010

  Bir yorumcu, Samsun'daki etnik kimliklerin zamanında Nazi'lerle işbirliği yaptığından bahsetmiş. Bu ırkçılığın daniskası değil mi? O zaman sormazlar mı günümüzde emperyalizmin bölgedeki en büyük işbirlikçi etnik kimliği kim?