Polis şeflerine rüşvet sorgusu

'Örümcek Ağı' soruşturmasına adları karışan polis müdürleri Mimaroğlu ile Saçan, DGM Savcısı Hamza Keleş'e ifade verdi.

Hayali ihracata ilişkin yürütülen 'Örümcek Ağı' soruşturmasına adları karışan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş'e ifade verdi.
Örümcek Ağı operasyonunun kilit ismi Erol Kohen'den rüşvet aldıkları iddia edilen Mimaroğlu ile Saçan, sabah saatlerinde Ankara DGM'ye geldi. Soruşturmayı yürüten Savcı Keleş tarafından sorgulanan iki polis müdürü, yaklaşık 4 saat içeride kaldı.
DGM'den ilk ayrılan Saçan, gazetecilerin soruları üzerine, "Mafyayla uğraşmanın ne demek olduğunu öğrenin de gelin" dedi. Saçan, "İthamlar konusunda ne diyorsunuz" sorusuna, "Daha büyük ithamlar bekliyordum. Bunlar hafif" karşılığını verdi.
Saçan, "Ne tür ithamlar efendim" sorusunu ise "Sizin arkadaşlarınızın yazdıklarının hiçbirini, savcı bana sormadı" diye yanıtladı.
Mimaroğlu da DGM'den ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, yolsuzlukla mücadelelerinin devam ettiğini ve yaptıklarının ortada olduğunu söyledi. "Yolsuzlukla mücadelemiz iki kat daha artarak devam decektir" diyen Mimaroğlu, "Bu bir komplo mu" sorusu üzerine, "Ona siz karar verin" diye konuştu.

MÜFETTİŞ İNCELEMESİ

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Örümcek Ağı soruşturmasına adı karışan polis müdürleri hakkında gazetelerde yer alan iddiaların araştırılması için bir mülkiye başmüfettişiyle iki polis müfettişini görevlendirdi.
Söz konusu haberlerde, hayali ihracatla ilgili Örümcek Ağı operasyonunda adı geçen işadamı Erol Kohen'in, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'a rüşvet verdiği ileri sürülüyordu.