Polis sergi basıp fotoğraf topladı

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği'nin (TUHAD-DER) 'Hayata Dönüş' operasyonunun beşinci yıldönümü nedeniyle...

DİYARBAKIR - Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği'nin (TUHAD-DER) 'Hayata Dönüş' operasyonunun beşinci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da açtığı fotoğraf sergisine baskın yapan polis, ceset görüntülerinin yer aldığı 44 fotoğraf ve gazete kupürüne 'suç teşkil edebileceği' gerekçesiyle el koydu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi Sergi Salonu'nda önceki gün açılan ve operasyonlarda yaşamını yitiren tutukluların fotoğrafları, operasyonla ilgili basın açıklamaları ve gazete kupürlerinin yer aldığı sergi, dün polis tarafından basıldı. Mahkeme kararıyla yapılan aramada, 44 fotoğraf ve kupür, dernek yöneticilerine tutanak imzalatıldıktan sonra incelenmek üzere Emniyet'e götürüldü. TUHAD-DER yöneticisi Resul Erkaplan, "Yaşanmış bir olayın fotoğrafları nasıl suç teşkil eder. Bu antidemokratik uygulamaya karşı yasal hakkımızı kullanacağız" dedi.
Polis, operasyonda yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlülerin ceset görüntülerinin yer alması nedeniyle sergiye 18 yaşından küçüklerin alınmaması konusunda dernek yetkililerini uyarmış ve salonun dışarıdan görünmemesi için de camlara perde astırmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7666817666810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.