@ismailsaymaz

'Polis şiddeti sonucu ölenler listesi' özgür!

'Polis şiddeti sonucu ölenler listesi' özgür!
'Polis şiddeti sonucu ölenler listesi' özgür!
Polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerini içeren liste için Emniyet'in yaptığı şikayet için kovuşturmaya gerek olmadığına karar verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İzmir ’de, polisin açtığı ateş sonucunda ölen oğlu Baran Tursun adına kurulan vakfın internet sitesinde yer alan ve 2007 yılından bu yana polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerini içeren liste, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM) rahatsız etti. EGM, hiçbir yalanlama olmamış haberlerden yola çıkılarak hazırlanan listenin kaldırılmasını istedi. Baran’ın babası ve vakfın başkanı Mehmet Tursun listeyi kaldırmayınca, “Emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” iddiasıyla 301. maddeden suç duyurusunda bulundu. Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma sonunda, listenin suç oluşturmadığını belirterek, kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi. Böylelikle, bugün itibariyle sayıları 179’a ulaşan, polis şiddetinde hayatını kaybedenler listesi, özgürlüğünü elde etti. 

İzmir’de, 2007 yılında “dur ihtarına” uymadığı savıyla polisin açtığı ateş sonucunda ölen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun, polis şiddeti mağdurlarıyla dayanışma için oğlunun adına bir vakıf kurdu. Ve kendisi de Baran Tursun İnsani Yardım Vakfı’nın başkanlığını yürüten Mehmet Tursun, vakfın “www.baransav.com” adlı internet sitesi üzerinden, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun (PVSK) değiştirildiği 2007 yılından sonra, polisin karıştığı öldürme vakalarını liste halinde yayınlamıştı.