Polis şiddetine maruz kalan genç kız da şikayetçi değil

Polis şiddetine maruz kalan genç kız da şikayetçi değil
Polis şiddetine maruz kalan genç kız da şikayetçi değil
Antalya'da yeraltı otoparkında şiddete maruz kalan 3 gençten 20 yaşındaki E.S.O. adlı kız da polisler hakkında şikayetçi olmayacağını söyledi.

ANTALYA - Antalya'da Taksim Gezi Parkı protestolarına destek eylemlerinin gerçekleştiği Cumhuriyet Meydanı'nda 2 Haziran günü sabaha karşı 04.30 sıralarında yeraltı otoparkına polisin orantısız şiddetiyle karşılaşan 3 üniversite öğrencisinden Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi B.Ö., babasının Ankara 'da görevli bir polis memur olduğunu ve yakın bir zamanda ikinci şark hizmeti için doğuya gideceğini belirterek şikayetçi olmayacağını açıklamıştı.

Aynı olayda yer alan sınıf arkadaşı E.S.O. da aynı yönde karar aldı. Sınıf arkadaşları 22 yaşındaki İ.A. ve 20 yaşındaki B.Ö. polisin coplu ve tekmeli saldırısına uğrarken diğerlerinden ayrılan E.S.O., "Olayın uzamasını istemiyorum. Çok bunaldım artık" dedi.

17 polisin dövdüğü üç genç: Ethem'i vuran polis bırakıldıysa, biz hiç uğraşmayalım!


İNCELEME SÜRÜYOR
Antalya'da olayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler incelemelerine devam ediyor. Soruşturma kapsamında olayın yaşandığı Büyükşehir Belediyesi yeraltı otoparkının güvenlik kamera kayıtları da Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla otoparkı işleten belediye şirketi ANTEPE'den resmi yazıyla istendi.

GÖRÜNTÜLERİN DEVAMI
Olay gününe ait yapılan güvenlik kamera kayıtlarına incelemesinde görüntülerin kamuoyuna yansımayan kısmında B.Ö., E.S.O. ve İ.A.'nın otoparka giriş ve polis kontrolünde çıkış anlarının da bulunduğu iddia edildi. Ek görüntülerde gençlerin ardından yer altı otoparkına tam 22 polisin girdiği, fakat B.Ö. ve İ.A.'ya 17 polisin müdahalede bulunduğu ve E.S.O.'nun iki polisin kolları arasında, herhangi bir muameleye maruz kalmadan, yürüyen merdivenler kullanılarak yukarı çıkartılmasının yer aldığı kaydedildi. B.Ö. ve İ.A. da yine aynı şekilde otopark dışına çıkartıldığı sırada kısa süreli tartaklanmanın yaşandığı belirtildi.

'Polis çocuğuyum' deyince daha çok vurdular

OLAY KAMU DAVASI
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, polis şiddetine maruz kalan gençlerin şikayetçi olup olmamasının yargılama açısından bir önemi olmadığını söyledi. Olayın bir kamu davası şeklinde olduğunu ve görüntülerde yer alan 17 polis hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 94'üncü maddesinde düzenlenen 'işkence' suçu çerçevesinde şikayette bulunduklarını kaydeden avukat Ermiş, "Her bir polis hakkında 3 ayrı suçtan toplam 9 yıldan 24 yıla kadar hapis istemi talebimiz var" dedi.

Ermiş, ayrıca, olay gününe ait MOBESE kamerası görüntülerini dağıttığı gerekçesiyle de İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında 'görevi kötüye kullanmak'tan suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. MOBESE kayıtlarının olaylarla ilgili ceza soruşturmasının konusu olduğunu kaydeden avukat Ermiş, bunların paylaşılmasını suç oluşturacağını kaydetti.

DHA - Emre BAYLAN

Polisin görevi bulduğu yerde dövüp bırakmak mı?


  http://www.radikal.com.tr/113934511393453

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DAHA BETER BİR ZARARDAN KURTULMAK İÇİN DAVADAN VAZGEÇME - m.rozbilen

  Gençlerin davadan vazgeçmesi kamu davasını düşürmez.Alenen bu kadar vahşiyane bir saldırı karşısında gençlerin vazgeçme nedenleri düşündürücü değil mi? Birinin babasının polis olması ve babasına bir zarar gelmemesi için,diğer genç kızın ise mücadele gücünü yitirip yine polislerce taciz edilmemesi için davadan vazgeçmeleri iki önemli soruna işaret etmektedir: 1- Yargıya güvenmemeleri ve olası tacize karşı savunmasız kalacakları endişesi. 2- İdarenin, gencin polis olan babasına olası sık sık tayin, yer değiştirme,iyi gözle bakılmama ve dışlanma gibi baskı ve sindirme uygulamasından endişe duyması.Bu durumlar davadan vazgeçme sebepleridir. Ama çok acı sebepler.Hepimiz özellikle yargı şapkasını önüne koyup düşünmeli.Hiç kimse böyle bir saldırı karşısında davasından vazgeçmez.Buna rağmen vazgeçiyorsa önemli bir sebebi olmalı.Yani bir tehdit ve baskı olmalı.Gizli de olsa tehdit suç değil mi? Kişi kendisini güvende hissetmediği müddetçe davasından mecburen vazgeçme durumu olabilir.

  Şikayet gerekmez ki. - brandywine06

  Kamu görevlisi olan polisler 3 genci aralarına alıp dövmüşler. Hem kamu görevinin kötüye kullanılması hem de darp suçu var. İkincisi şikayet gerektirebilir ama birincisi gerektirmez.

  İyi ki ÇHD var, cesur avukatlar var - generalduncan

  Onlar olmasa hukuka inancımız hiç kalmayacak. Onlar olmasa asla uğraşamayacağımız gibi sonunda yenileceğimizi bilerek hiç savaşmayacaktık. Halbuki öyle değil. Suç işleyenlere hukusal yoldan cezalarını bildireceğiz!