@ismailsaymaz

Polis terörü ve biber gazı bir can aldı

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun sahip çıktığı İstanbul Valisi Muammer Güler'in 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmaması için aldığı önlemler 75 yaşındaki İbrahim Sevindik'in canına mal oldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun sahip çıktığı İstanbul Valisi Muammer Güler'in 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmaması için aldığı önlemler 75 yaşındaki İbrahim Sevindik'in canına mal oldu. Polisin Beyoğlu'na attığı gaz bombasından etkilenen Sevindik, beş dakika mesafedeki hastaneye ancak yarım saatte götürüldü. Hastanede yaşamını yitirdi. Sevindik'in ailesi suç duyurusunda bulunacak.
Sevindik, 1 Mayıs'ta evindeydi. O, sakin bir gün geçirirken, yüzlerce kişi, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için alana girmeye çalışıyor, binlerce polis de bunu önlemeye uğraşıyordu. Sevindik, evde sıkıldı. Zaten bir elini kullanamıyor ve çalışamıyordu. Eşinin emekli maaşıyla geçiniyorlardı. Biraz da beş çocukları yardım ediyordu.
Baba evinin bitişiğinde oturan kızı Saadet Terzat, sokakta bir kovalama sesi duydu. Sonra patlama işitti. Gazı bombası atılmıştı: "Babamın nefes darlığı vardı. Kaçamayıp oraya yığılmış. Mahalleli babamı ayıltmak için çabaladı. Eşim araba bulmak için uğraştı. Tanıdıkların arabasını bulduk. Her yer tıkalıydı. Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne götürmek uzun sürdü."
Sevindik, beş dakika mesafedeki hastaneye yaklaşık yarım saatte götürüldü, yoğun bakıma alındı. Solunum yetmezliğine bağlı kalp krizi geçirdiği belirlenen Sevindik, müdahaleyle hayata döndürüldü. Ama 36 saat yoğun bakımda tutulan Sevindik, 3 Mayıs'ta öldü. Sevindik, otopsi yapılmadan aynı gün Hasdal Mezarlığı'nda toprağa verildi.
İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya göre gaz bombası birtakım sağlık problemi olan insanlarda ölümcül sonuçlara yol açabiliyor: "Özellikle solunum ve kalp hastalıkları hastaları risk grubunu oluşturuyor. Aşırı duyarlılık reaksiyonu olan insanlarda da ölümler maydana gelebilir."
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'yse Sevindik'in ölümünün normal bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığını ve hastaneye intikalinde trafik sorununun yaşanmadığının anlaşıldığını savundu.