Polis Tuncel'in suçunu örtbas edip muhbir yaptı'

Dink cinayetinde polisin ihmalini araştıran Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporunda 'MC Donald's bombalamasında Erhan Tuncel'in rolünün örtbas edildiği' görüşüne yer verildiİSTANBUL - Başbakanlık Teftiş Kurulu, Hrant Dink’in öldürülmesinde ‘azmettirici’ olarak yargılanan Erhan Tuncel’in Mc Dolands’ın bombalanması olayında ‘bilinçli’ olarak dava dışı bırakıldığı değerlendirmesinde bulundu. Saldırıda bombayı hazırlayan ve Yasin Hayal’i saldırıya azmettiren Erhan Tuncel, olayın sanığı yapılmamış ve polis muhbiri olarak kullanılmıştı. Oysa suça karışan bir kişinin muhbir yapılması yasal değildi. Üstelik işlediği suçun örtbas edilmesi çok daha büyük bir suçlama. Tuncel’in muhbir yapıldığı dönem Trabzon Emniyeti’nin başında olan kişi, bugün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek’ti.
Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun olayda ismi geçenleri tekrar dinleyerek, ele geçirilen belgeleri inceleyerek yaptıkları inceleme sonucunda hazırladıkları raporda dikkat çeken başlıklar ve kurulun saptamaları şöyle:

‘Tuncel hep arka planda’
Raporda dikkat çekilen noktalardan biri Yasin Hayal’le, Erhan Tuncel’in eskiye dayanan ilişkisi. Rapora göre ikili 2002 yılından beri tanışıyor. Trabzon’da bir rahibin dövülmesi, Başbakan’ın uçağına bomba konulduğu yönündeki ihbar ve Hayal’in yurtdışına gidişinde Tuncel’le Hayal’in birlikteliğinden söz ediliyor. Raporda, Tuncel-Hayal birlikteliği daha önce saptanmış olsaydı Dink’in öldürülmesinin engellenebileceği şöyle ifade edildi: “Hayal’in bu eylemleri tek başına planlamadığı, Erhan Tuncel’in hemen hemen tüm eylemlere planlayıcı olarak dahil olduğu ve bir dizi ihmaller zinciri neticesinde Dink cinayetinin gerçekleşmesine zemin hazırladığı değerlendirilmektedir.”

Yasadışı şekilde ‘kurtarıldı’
Hayal’in kamuoyunda tanınmasına neden olan olay 2004 Ekim ayında Mc Donalds’ın bombalanmasıydı. Tuncel’le Hayal’in bu olayda da birlikte hareket ettiği biliniyordu. Buna karşın bombalama olayından 20 gün sonra Tuncel’le bağlantı kuran Trabzon polisi ‘yardımcı istihbarat elemanı’ olmasını istedi. Bombalama sırasında yaralanan Yasin Hayal’in kanlı pantolonu polise veren Erhan Tuncel suça karışmasına karşın yasadışı bir şekilde yardımcı istihbarat elemanı yapılmıştı. Müfettişler bu konuda şu saptamalara yer verdi: “... Mc Donald’s eyleminde bomba yapımı konusunda teknik desteği sağlayan kişinin Tuncel olduğu, olayın akabinde Hayal’le yakın olduğu öğrenilen Tuncel’le irtibat kurulduğu, Hayal’e ait ve bombalama olayında kullanılan kayıtlara ‘kanlı pantolon’ olarak geçen pantolonu polis Muhittin Zenit’e teslim ettiği, Zenit’in pantolonu İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in odasının kapısına bıraktığı, pantolonun kaybolduğu, delil listesine konulmadığı ve nasıl kaybolduğu bilgisine ulaşılamadığı, Tuncel’in 20 gün sonra yardımcı istihbarat elemanı statüsüne alındığı, Hayal’in yargılandığı davada tanık olarak bulundurulması için tebligat yapıldığı ancak mahkemeye gitmesine karşın dinlenilmediği, bir daha çağrılmadığı, Nisan 2008’de verdiği ifadesinde ‘bana istihbarat elemanı olmam teklif edilmedi, bir nevi karar verildi’ şeklindeki açıklamaları değerlendirildiği Tuncel’in bilinçli olarak Mc Donalds davası dışında tutulduğu yönündeki iddiaların güçlendiği...”

Etrafında hep muhbir vardı
Raporda Yasin Hayal’in Mc Donald’s’ın bombalanması döneminde ‘Sinan Raşitoğlu’ isimli biriyle görüşmesinin saptandığı söz konusu kişininse bombalama eyleminden kısa süre önce Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde yardımcı istihbarat elemanı olarak çalıştığı belirtildi. Hayal’in yakın arkadaşı Tuncel de patlamadan sonra ‘yardımcı istihbarat elemanı’ olmuştu. Raporda, “Bütün süreçlerde Yasin Hayal’in etrafında emniyetin yardımcı istihbarat elemanın bulunduğu” vurgulandı. Hayal, buna karşın Mc Donald’s bombalamasından Hrant Dink’in ölümüne kadar olan sürede bir engele takılmadan eylemlerini gerçekleştirdi.
Raporda şu an Tuncel’in istihbarat elemanı yapılması, cinayet ihbarı alındığı halde önlem alınmamasıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu. Trabzon İstihbarat Şubesi’nin suikast planları konusundaki istihbaratlarına karşın İstihbarat Daire Başkanlığı’nın koordinasyonu sağlamadığı belirtilen değerlendirmede şöyle denildi:?“Hedef Şahıslar Programı ile ilgili Tamim’e göre gerekli değerlendirmeleri ve buna bağlı koruma tedbiri almadığı değerlendirilen İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, ve İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve tespit edilecek diğer görevliler hakkında görevi ihmal nedeniyle Devlet Memurlarının Yargılanması Hakkındaki Kanun olan 4483 sayılı yasa hükümlerine göre ön önceleme yapılmasının uygun olacağı kanatine varılmıştır.”

Kayıtlar incelenmedi Rapora göre, Dink’in öldürülmesi sürecinde bazı bağlantıları ve soru işareti yaratan durumları ortaya çıkarabilecek bazı delillere ulaşılamadı. Bunlardan biri Hayal’in Mc Donold’s bombalaması öncesinde Amerika, Almanya gibi ülkelerden numaralarla görüşme yaptığı saptandı. Ancak müfettişlerin detaylı inceleme başvuruları reddedildi. (Radikal)