Polis uyardı: Her çayı içme!

Emniyet, yeni üniversitelileri 'terör örgütlerine karşı' broşürle uyardı: Çay, sinema, tiyatro, burs veya kalacak yer yardımı önerenler örgüt üyesi olabilir.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Harekât Daire Başkanlığı, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için broşür hazırladı. 50 bin adet basılan broşürde öğrenciler, militanların çay, sinema, tiyatro, konser daveti ve burs ya da kalacak yer temini gibi konularda yardım tekliflerine karşı uyarıldı. Broşürde, illegal oluşumların kullandığı yöntemler şöyle anlatıldı:

  • Öğrencinin aile yapısı, zaafları, gelir düzeyi hakkında bilgi toplar. Militanları vasıtasıyla çay, sinema, tiyatro, konser daveti, burs ya da kalacak yer temini gibi konularda yardım sağlama bahanesiyle sıcak diyaloglar geliştirmeye çalışır.
  • Kazandığı öğrenciye, bazı kitap, gazete ve dergileri okutturarak düşünce boyutunu işler.
  • İradesi zayıflatılan öğrenciyi, 'gruptan dışlamak, gruba ihanet etmek' gibi psikolojik baskıyla tehdit suretiyle eylemlere katılmaya zorlar. Öğrencinin polis, okul idaresi ya da bir devlet kurumuyla karşı karşıya gelmesini amaçlar.
  • Eyleme katılan öğrenciye, 'Polis her yerde seni arıyor' gibi korku uyandırıcı ya da 'Çok başarılıydın, hakkında hiç takip yok' gibi kahramanlık duygusunu körükleyici propagandalarla örgüt elemanı kimliğini benimsetmeyi amaçlar.
  • İllegal oluşumlara, onların zararlı eylemlerine alet olmamak için kendi geleceğine sahip çık.