Polis uyuşturucuda İran'a baktı, Irak'tan kuşkulandı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın hazırladığı rapora göre Türkiye'de eroin üretimi yok denecek kadar azaldı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın hazırladığı rapora göre Türkiye'de eroin üretimi yok denecek kadar azaldı.
KOM Daire Başkanlığı'nca hazırlanan 2006 Raporu'nda; Birleşmiş Milletler'in (BM) verilerine göre, Afganistan'da haşhaş ve afyon ekim alanlarının çoğaldığı vurgulanarak İran üzerinden yapılan kaçakçılığın yükseldiğine dikkat çekildi.
Balkan Rotası
"Uyuşturucu kaçakçılığı, Türkiye'nin de üzerinde bulunduğu Balkan Rotası ile Kuzey Karadeniz Rotası üzerinden sürüyor" denilen raporda şu değerlendirme yapıldı: "İran'da ele geçirilen afyon ve baz morfin ülkemizde göre çok fazla. Eroin, afyon ve bazmorfine oranla çok daha fazla yakalanıyor. Bu durum İran'a gelen afyon ve türevi uyuşturucu maddelerin bir kısmının yeni bir güzergâh olarak Kuzey Irak'a ve oradan da Ortadoğu ülkelerinden denizyoluyla Avrupa ülkelerine geçen bir güzergahın var olduğu düşüncesini akla getirmektedir."
ABD'nin '2007 Uyuşturucu Raporu'nda da Türkiye'nin uluslararası uyuşturucu kaçakçıları tarafından afyon, baz morfin eroin ve diğer uyuşturucuların başka yerlere taşınmasında 'ana üs' olarak kullanıldığı belirtilmişti. 1993 yılında afyon ve türevi yakalamalarının yüzde 56'sını eroin yapımında kullanılan morfin oluştururken bu oranın 2004'te yüzde 35'e, 2006'da da yüzde 6'ya gerilediği belirtilen KOM raporunda, "Bu bilgiler, ülkemizdeki
eroin üretiminin neredeyse yok denecek kadar azaldığını doğrulamaktadır" denildi.
10 bin 546 operasyon
Geçen yıl polis, jandarma ve gümrüğün gerçekleştirdiği toplam 10 bin 546
uyuşturucu operasyonunda 21 bin 856 kişinin gözaltına alındığı; bu şahıslarla birlikte 23 bin 884 kilo esrar, 10 bin 312 kilo eroin, 529 kilo baz morfin, 440 kilo afyon, 77 kilo kokain, 6 bin 317 litre asetik anhidrit, 31 bin 991 adet sentetik ecza, 19 milyon 971 625 adet captagon ve 1 milyon 592 bin 200 adet ecstasy yakalandığı bilgisi verildi. Bir önceki yıla oranla geçen yıl yakalanan esrar miktarında yüzde 63, eroin miktarı yüzde 10.7, kokain miktarı ise yaklaşık yüzde 100'lük bir artış olduğu belirtilen raporda, Cumhuriyet tarihinde en çok sentetik uyuşturucunun geçen yıl yakalandığına dikkat çekildi.