Polise AB'yle kırpılan yetkileri iade edildi

Polisin yetkilerini artıran yasa Çankaya'dan geçti. Artık hâkim kararı olmadan üst araması yapılabilecek, suç işlemeyenlerin parmak izi alınabilecek.

ANKARA - Polise, AB uyumu sürecinde kırpılan 'hâkim kararı olmaksızın kimlik kontrolü ve arama yapma, direnişle karşılaşıldığında kademeli olarak güç kullanma, dur ihtarına uymayanı vurma' yetkilerini geri veren yasa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı. Polise geniş yelpazedeki durumlarda parmak izi alma hakkını da veren yeni yasada şu hükümler yer alıyor:

  • Polis, tehlikenin veya suç işlenmesinin önlenmesi
    amacıyla 'deneyimine dayanarak' hâkim kararını beklemeden de kişileri ve araçları durdurabilecek, kimlik kontrolü yapabilecek, kişilerin üstlerini ve araçlarını arayabilecek.
  • Polis görevini yaparken direnişle karşılaşırsa zor kullanabilecek. Derecesini amirinin talimatıyla artırabilecek.
  • Polis 'dur' ihtarına uymayarak kaçanlara önce uyarı
    amacıyla, kaçmaya devam ederse de yakalanmasını sağlayacak şekilde doğrudan ateş edebilecek. Kendisine ateş edilmesi halinde de 'etki, ölçü ve oranını' kendisi belirleyerek duraksamadan ateş etme yetkisine sahip olacak.
  • Kimlikleri olmayanlar gözaltına alınıp tutuklanabilecek. Kimliklerini kanıtladıklarında serbest kalacak.
  • Güvenlik güçleri rektör izniyle üniversiteye girecek.
  • Gönüllü parmak izi verenlerin yanı sıra silah ruhsatı, ehliyet, pasaport başvurusunda bulunan, polis ve özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilen, Türk vatandaşlığına alınma, sığınma talebinde bulunan ve gözaltına alınanların parmak izleriyle fotoğrafları arşivlenecek.