Polise AİHM'yi tanıtan dergi kurtuldu

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, polis dergilerine getirdiği yasağı daraltmak zorunda kaldı. Aydıner, Polis Akademisi'nce çıkarılan ve Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye hakkında hazırladığı...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, polis dergilerine getirdiği yasağı daraltmak zorunda kaldı. Aydıner, Polis Akademisi'nce çıkarılan ve Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye hakkında hazırladığı ilerleme raporlarında övdüğü 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kararları Dergisi'ni, dergilere getirdiği yasak kapsamından çıkardı.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Hanefi Avcı'nın Polis Akademisi öğrencileri tarafından çıkarılan 'Akademik Bakış' dergisinde yayımlanan "Çetelerde kamu görevlileri var" şeklindeki sözleri, MİT ile Emniyet arasında gerilim yaratmış; Aydıner de 23 Mart'ta Araştırma, Planlama, Koordinasyon Daire Başkanlığı'nın 'Polis Dergisi' ve Polis Akademisi'nin 'Polis Bilimleri' dergisi dışında 'tüm dergileri' yasaklamıştı. Ancak Aydıner, Radikal'in Emniyet'teki dergi yasağını konu alan haberlerinin ardından, 7 Nisan'da yeni bir emir yayımladı. Emirde, "Polis Akademisi tarafından çıkarılan 'AİHM Kararları Dergisi'de periyodik yayınlar kapsamına alınmıştır" denildi. AİHM'nin güncel kararlarını içeren ve polise referans olan derginin 10. sayısı halen baskıda. 'AİHM Kararları Dergisi', 2002 'İlerleme Raporu'nda 'polisin insan hakları duyarlılığını geliştirme aracı' olarak nitelenmiş, AB'de dergi için "Bu önemli bir gelişmedir" değerlendirmesi yapılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7439597439590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.