Polise Çanakkale gazı

Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürü Fatih Sarıyıldız’ın, 13 Haziran günü saat 17.03’te kentteki olaylar sırasında görevli polislere “Çanakkale destanından sonra 2. destanı sizler yazıyorsunuz” diye bir mesaj gönderdiği iddia edildi. “Çevik Kuvvetimizin kahraman evlatları!” şeklinde başlayan mesaj şöyle devam ediyor: “Çanakkale destanından sonra 2. destanı sizler yazıyorsunuz. Molotofla kolu yanan kardeşimiz kolu sargılı göreve koşuyor... Düğününü yapan kardeşimiz ertesi gün çıkıp geliyor... Birçok yaralı kardeşimiz raporunu kullanmak istemiyor... 16 gündür çok az uyuduk. Çoğu zaman yemek yiyemedik. Hep birlikte zor şartlarda görev yapmaktayız. Kahramanlarla dolu şubede görev yapmaktan onur duyuyorum. Sizleri yetiştiren ana-babalarınızın ellerinden, sizlerin alınlarından öpüyorum.”
Saat 23.17’de ‘iemcevikkvvt’ ismiyle bu kez imzasız gönderilen bir diğer mesajda ise bazı göstericilerin ‘iyi niyet’le yaklaşarak polisle diyaloğa geçtiği, duygu ve düşüncelerini gizlice kaydedip yayımladığı belirtilerek, hiçbir siville diyaloğa geçilmemesi isteniyor.

‘Kaldırımda yatıyoruz’

Mesajı aktaran Çevik Kuvvet polisi A. ise tepkili: “2. Çanakkale diyerek gaz verilmeye çalışılıyor. Personel çok yorgun ve şubeye sinirli. Kumanyalar kötü, parkta kalkan üstlerinde uyuyor arkadaşlar. Bu siniri yatıştırmak ve gaz vermek için atılmış bir mesaj. Kimse rapor almasın diye baskı yapılıyor. Düğün izni
yedi gündür ama iki günde gel deniliyor. Arkadaşlar istedikleri için değil mecburen geliyorlar göreve.”