Polise 'geçemezsiniz' diyen başkan konuştu

Polise 'geçemezsiniz' diyen başkan konuştu
Polise 'geçemezsiniz' diyen başkan konuştu
İzmir'deki 'Laik ve Bilimsel Eğitim' eylemine yapılan polis müdahalesi sırasında Konak Belediyesi önünde yaşananları Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Radikal'e anlattı.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – ‘Laik ve Bilimsel Eğitim ’ talebiyle dün yapılan boykot ve grev eylemlerine polisten en sert müdahale İzmir’de geldi. Tazyikli su ve gazla eylem alanındakileri dağıtan polisin Konak Belediyesi’ne doğru kaçan eylemcileri gözaltına almaya çalışması ise ilginç bir olaya neden oldu.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş makamından inerek polise engel olmaya çalışınca tansiyon iyice yükseldi. Olayın nasıl yaşandığını Pekdaş şöyle anlattı:

“Basmane Meydanı’ndaki eylem yaklaşık bir saattir sürüyordu. Sloganlar, şarkılar yükseliyordu eylem alanından. Ama çok yoğun da bir polis önlemi de vardı. Ben de tüm bunları meydanı gören odamda bir yandan da görüşmelerimi yaparken takip ediyordum. Sonra birden bire gazlar, sular başladı. Eylemcilerden kaçarken bizim belediyeye sığınanlar olmuş. Arkalarından da polis binaya girmeye çalışmış. Evrak işlerinde çalışan bir arkadaşımız da gözaltına alınmış. Diğer arkadaşlarımız da girişteki fotoselli kapımızı kapatmışlar, polis de içeri girmeye çalışıyor... Bu sırada bana haber verdiler. Hemen aşağıya indim ve polise bu yaptığının yanlış olduğunu, hele de bir kamu binası önünde böyle hoyrat davranamayacaklarını söyledim. Bir gerginlik oldu sonra güvenlik amiri olduğunu söyleyen biri geldi karşıma, ‘Tamam bir şey yok’ dedi ve polisleri geri çekti.”

'BU KADAR DESTEK HASSASİYETİ GÖSTERİYOR'

Pekdaş olayın medyaya yansımasından sonra çok sayıda destek ve teşekkür mesajı almış. Bu nedenle memnun elbette ama bir yandan da şaşkın, “Bu tamamen demokratik bir gösteriydi. Başından sonuna kadar izledim ve hiçbir taşkınlık görmedim. Ama polis tam bir terör gösterisi yaptı. Benim tepkimse tamamen kendiliğinden gelişen, ‘orada olmam gerekir’ diye anlık kararla yaptığım bir şeydi. Ama öyle bir destek geldi ki ben de şaşırdım. Demek ki insanlar demokratik haklarının kullanılması konusunda çok hassas. Ve eğer bu yönde bir hareket görüyorlarsa bu onlar için büyük moral oluyor. Ben elbette eylemi de destekliyorum. Laik bir ülkede zorunlu din dersi diye bir şey olamaz.”

Eğitimde gündem: 13 Şubat boykotu

İzmir'de Onur Kılıç için yürüyüş