Polise göre, Ethem Sarısülük Gezi eylemlerinden şikayetçi olmuş!

Polise göre, Ethem Sarısülük Gezi eylemlerinden şikayetçi olmuş!
Polise göre, Ethem Sarısülük Gezi eylemlerinden şikayetçi olmuş!
Ankara'da Gezi eylemlerine katıldıkları için gözaltına alınan yüzlerce kişiden biri olan üniversite öğrencisi Çağdaş Ersoy hakkında hazırlanan polis fezlekesinde polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük 'eylemcilerden şikayetçi' olarak gösterilmiş!

Evrensel gazetesinden Hasan Akbaş'ın haberine göre, Ankara Üniversitesi Öğrencisi ve Öğrenci Kolektifi Üyesi Çağdaş Ersoy için, ‘özel olarak hazırlanan’ fezlekenin suç tarihi ‘31 Mayıs-9 Haziran 2013 günü muayyen saatler’ olarak belirtiliyor. Ersoy hakkında düzenlenen 78 sayfadan oluşan fezlekede 243 kişi de müşteki (mağdur, şikayetçi) olarak gösteriliyor. Fezlekede sadece bu rekor sayı dikkat çekmiyor. Fezlekede dikkat çeken ayrıntı, müştekilerin çoğunun ismi soyismi ve adresi dışında bir ifadesinin olmaması.

YARALANAN EYLEMCİ EYLEMDEN ŞİKAYETÇİ!
Fezlekede eylemlere katılan parti ve örgütlerin yöneticileri de Ersoy’dan şikayetçi olarak gösteriliyor. Bunlar arasında 1 Haziran günü polisin attığı gaz fişeği ile yaralanıp hastanede uzun süre yaşam mücadelesi veren Emek Gençliği Yöneticisi Mutlu Coşar da yer alıyor. Coşar’ın yoğun bakımda kaldığı süre içerisinde ifadesinin alınamadığı belirtilen fezlekede, Coşar müşteki olarak ilk sıralara konuldu.

'ETHEM’İN İFADESİ BİLE YOK, NASIL ŞİKAYETÇİ?'

Ayrıca, fezlekede müşteki olarak, direnişin başladığı 1 Haziran günü yapılan eylem sırasında çevik kuvvet polisi A. Ş. tarafından başından vurulan ve 14 Haziran’da hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybeden 26 yaşındaki işçi Ethem Sarısülük’ün ismi de yer aldı. Sarısülük hakkında, “Güvenpark civarında meydana gelen toplumsal olaylarda yaralandığından Numune Hastanesi Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olup ifadesi alınamamıştır” ifadeleri de bulunuyor. Buna rağmen Ersoy’un müştekilerinden birinin de Sarısülük olduğu belirtiliyor.

ERSOY: TAŞ BİLE ATMADIM, DARP EDİLDİM
Ersoy’un ifadesinin de yer aldığı fezlekede Ersoy, “Hedefim Başbakanlık ve Bakanlıklar değildi. Gezi Parkı eylemlerinde ilk günden bugüne kadar kamu malına zarar vermedim. Taşlı, sopalı saldırıda bulunmadım. Yüzüme taktığım tıbbi maske kimliğimi gizlemek için değil, gazdan korunmak içindi. Amacım arkadaşlarımın sağlık durumlarının iyi olup olmadığını öğrenmek ve yolu kapatanlarla iletişime geçerek yolu açmalarını sağlayabilmekti. Yaklaşık 15 dakika kadar sonra polisin müdahalesi başladı ve gazın da etkisiyle Karanfil Sokak’a girdim. Polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Fezlekede Ersoy’a yöneltilen suçlamalar ise şöyle: 

* Başbakanlık, Bakanlıklar ve Meclis Başkanlığı binaları çevresinde eylem yapmak.
* Bu binalara zarar vermek ve işgal etmeye çalışmak.
* Görevli memura mukavemet ve etkin direnmek.
* Kamu malına ve özel mülke zarar vermek.
* Halkı kamu düzenine karşı suç işlemek amacıyla tahrik etmek.
* Halkı isyana teşvik etmek.
* Kişilerin huzur ve sükununu bozmak.
* Kasten yaralama, tehditkar söz ve davranışlarda bulunmak.
* Yasa dışı işgal eylemi gerçekleştirmek.
* Seyahat ve ticaret özgürlüğünü engellemek.


  http://www.radikal.com.tr/115737511573755

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nerde bizim kahramanlarimiz. - kujo84

  Cocuklugumuzda kahraman unuformalilar gozuyle baktigimiz polislerimiz nerde?

  BU FEZLEKE SANKI - pispor

  Tur dağına çıkmış Musa'ya inen on emir gibi valla

  Ozensiz yalanlar - ohabey

  Ak Parti hukumeti kurumlari o kadar yozlastirdi ki artik herkesin ilgisini ceken konularda bile yalanlari ozensizce hazirliyorlar. Burokratlarimiz Erdogan'in davasina hizmet ediyorsan hesabi sorulmaz saniyor.

  Yalana Bak! - user1107643

  Yalaninda dozunu iyice kacirdi bunlar!

  Başka söze gerek var mı? - brandywine06

  Dava açmak istenilen birine karşı polis nasıl delil topluyormuş görüyoruz. Gösterilere katılanları şikayetçi göstermekten, ifadesi olmayan sözde şikayetçilere kadar her türlü numara, pardon destan yazma yöntemi var polisimizde. Buna dayanarak dava açan savcıya da, o iddianameyi kabul eden hakime de yuh olsun. Polis-yargı el ele, ülkeyi zaten bir türlü olamadığı hukuk devletinden iyice uzaklaştırıp otoriter devlet haline getiren hükümetin en baş destekçisi oldular. Bunlar unutulmayacak.