Polise göre Kaide inandırıcı değil

Emniyet, mason derneğine saldırıyı üstlenen Kaide'nin açıklamasına inanmadı. Saldırganların üzerinde yakalanan silah, geçen yıl diş hekimi Yasef Yahya'nın öldürülmesinde kullanılmış.

ANKARA/İSTANBUL - Emniyet Genel Müdürlüğü, Kartal'daki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği'ne yönelik intihar saldırısını üstlenen Kaide'ye inanmadı. Er, haftalık toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kaide'nin masonlara yönelik saldırıyı üstlenmesine temkinli yaklaştı.
'Kaide'nin açıklaması yanlış'
Kaide'nin Britanya'da yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesine bir açıklama göndererek İstanbul ve Madrid'deki saldırıları üstlendiği anımsatılan Er, "Kaide İstanbul'daki saldırıyı üstlendiğini iddia etti. Ama ölü sayısını üç olarak bildirdi. Bunu dikkatinize sunarım" dedi. Ramazan Er, saldırıda Kaide'nin dediği gibi üç değil iki kişinin öldüğünü hatırlattı.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, saldırıyla ilgili bazı kişilerin yayımlanan haberler yüzünden kayıplara karıştığını söyledi. Saldırının ardından basından 48 saat konuyla ilgili bilgilerin açıklanmamasını istediklerini, ancak bu talebin bazı kuruluşlarca yerine getirilmediğini savunan Cerrah, dokuz kişinin gözaltında bulunduğunu belirtti.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada Kartal'daki saldırının silahlı ve bombalı iki kişi tarafından gerçekleştirildiği belirtilerek, intihar eylemcilerinin dernek girişindeki güvenlik görevlisini silahla yaraladıktan sonra restoran kısmına girdikleri kaydedildi. Olay yerindeki araştırmada, biri 7.65, diğeri 9 milimetre çapında iki tabanca, boş kovanlar, dört molotofkokteyli ile 11 bomba bulunduğu belirtildi.
Yazılı açıklamada silahların balistik incelemesinde, 7.65 milimetre çaplı tabancanın, diş hekimi Yasef Yahya'nın 21 Ağustos 2003 tarihinde Şişli Abidei Hürriyet Caddesi'ndeki muayenehanesinde öldürülmesi olayında kullanıldığının belirlendiği kaydedildi.
Gözaltına alınmışlar
Açıklamada, şöyle dendi: "Yaralanarak tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırılan yaralı intihar eylemcisinin Kırşehir Karaman nüfusuna kayıtlı, 1971 doğumlu Engin Vural olduğu, olay yerinde ölen diğer eylemcinin ise 1978 Ankara doğumlu Nihat Doğruel olduğu tespit edilmiştir." Bu arada her iki saldırganın da daha önceden Çeçenya'ya izinsiz yardım topladığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ve Afganistan'da bulunan kamplarda eğitim gördüğü öğrenildi.