Polise Kadir İnanır bakışı artık yasak

Polise Kadir İnanır bakışı artık yasak
Polise Kadir İnanır bakışı artık yasak

Genelgedeki şartlara uymayan polisler hakkında işlem yapılacak. FOTOĞRAF: ÖZGÜR YILMAZ / DHA

Ankara Emniyet Müdürü'nden polise yeni kurallar: Sert bakışlar yumuşatılacak, ütüsüz giysi giyilmeyecek, lahmacun, sucuk yenilmeyecek

ANKARA - Polisin imajını değiştirmek için daha önce boy ve kilosu orantısız göbekli polisleri tespit ettiren Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, son genelgesiyle kendisini aştı: Nefesi kokutan soğan, sucuk ve pastırma gibi yiyecekleri yenmeyeycek, ütüsüz pantolon, ter kokan kıyafet giyilmeyecek, Kadir İnanır gibi sert bakılmayacak. Bu kurallara uymayan personel hakkında işlem yapılacak.
Son genelgesinde, polisin görev ve özel hayatının gereği toplum içerisinde yer aldığını hatırlatan Özdemir, vatandaşın personelle ilgili ilk izleniminin genellikle kılık kıyafeti, kişisel temizliği ve çalışma ortamına göre oluştuğunu vurguladı.
Sert bakışların da polisin imajını zedelediği belirtilen genelgede “Ütüsüz ve eski pantolon, boyasız ayakkabı, özensiz saçlar ve sakal, sert bakışlar, ter kokan kıyafet, sarımsak, soğan veya sigara kokan ağız, dağınık ve pis çalışma ortamı, muhatabımıza saygısızlık hakkımızda olumsuz imaj yaratılmasına sebep olan etkenlerdir. Görgü kuralları çerçevesinde de hoş karşılanmamakta, medeni insanlara yakıştırılmamaktadır” denildi.
Özdemir, yaptığı denetlemeler sırasında resmi elbiseyle dışarıda sigara içildiği, hizmet araçlarında sigara kullanıldığı, bazı personelin resmi kıyafetine ve kişisel bakımına gereken özeni göstermediği, bazı birimlerde lahmacun ve benzeri, etrafa koku yayan yiyecekler yenildiğini ve soğan, sucuk, pastırma gibi ağız ve nefeste uzun süreli kötü koku yayan yiyeceklerin yenildiğini tespit ettiğini vurguladı. Personelin bu tür konularda duyarlı davranmasını ve bu mecburiyetlerin hayat tarzı haline getirilmesini isteyen Özdemir, amir ve müdürlerin denetlemeleri sırasında bu konulara dikkat etmeleri talimatını verdi.
Özdemir, bu konuların disiplin suçu oluşturması nedeniyle kurallara aykırı davranan personel hakkında işlem yapılmasını da istedi. Ankara Emniyet Müdür Özdemir, daha önce yayımladığı bir genelgede personelin, boy ve kilosunun orantılı olması gerektiğini hatırlatarak ‘göbekli polislerin’ tespit edilip sicillerine işlenmesini istemişti. (Radikal)