Polise özel 'paket' geliyor

Polise özel 'paket' geliyor
Polise özel 'paket' geliyor
Hükümetten polise özel bir yetki paketi geliyor. Buna göre polis, "eylem yapma olasılığı olanları" hâkim ve savcı talebi olmaksızın, 12-24 saat gözaltında tutabilecek.

Hükümet , Demokratikleşme Paketi’nin ardından, polisin yetkilerini artıran paket hazırlıyor. Paketin en önemli özelliği, daha önce hâkim ve savcı talebiyle uygulanan önleme gözaltılarını bundan böyle 12-24 saate kadar polis yetkisiyle yapılmasına izin vermesi.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre polis, eylem yapma ve olay çıkarma olasılığı olanları, direkt gözaltına alabilecek. Gezi Parkı eylemlerinin ardından gündeme gelen polisin yetkisinin arttırılması çalışması biçim değiştirerek güvenlik güçlerine yönelik tüm çalışmaların bir paket haline dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Bu nedenle, daha önce Demokratikleşme Paketi’nde yer alacağı dile getirilen ‘Kolluk Kuvvetleri Denetim Kurulu’ bu çalışmaya dahil ediliyor.

HÂKİM UZATABİLECEK
Adalet ve İçişleri Bakanlıkları’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmaya göre, eylem yapma ve olay çıkarma potansiyeli olan örgütler izlemeye alınacak. İstihbarat raporlarının bu faaliyetleri doğrulaması durumunda, örgüt üyeleri hâkim ve savcı talebi olmadan doğrudan polisin isteği üzerine 12 veya 24 saat gözaltında tutulabilecek. Bu süre hâkim kararıyla uzatılabilecek. Mevcut uygulamada önleyici gözaltı için hâkim veya savcının talebi gerekiyor. 1 Mayıs ve Nevruz kutlamaları ile futbol maçları öncesinde hâkim kararıyla halen uygulanan önleyici gözaltı uygulaması, zaman zaman eleştirilere hedef oluyordu.

POLİSE CEBİRE HAPİS
Düzenlemeyle, polise mukavemet ve kamu malına zarar vermenin cezaları da artırılacak. Türk Ceza Kanunu’nun “Mala zarar vermenin nitelikli halleri” başlıklı 152’nci maddesiyle, “Görevi yaptırmamak için direnme” başlıklı 265’inci maddesi yeniden düzenlenecek. Bu maddelerde öngörülen cezalar artırılacak. Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla ‘cebir veya tehdit’ kullananlara verilen hapis cezasının da arttırılması düşünülüyor.

MOLOTOFA 5 YIL
Taslak çalışmaya göre, molotof kokteyli “Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı” olarak tanımlanacak ve taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gündeme gelebilecek. Molotof kokteyli, suç işlemek için kurulmuş bir örgüt tarafından kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırılacak.

TEKERRÜRE TUTUKLAMA
Toplumsal olaylar ve eylemler sırasında, kimliği gizlemek için yüzün örtülmesi halinde de daha fazla ceza verilmesi planlanıyor. Pakete, ceza sınırı 2 yılın altında olan suçlarda tutuklama yapılamaması nedeniyle, suçun tekerrürü halinde tutuklamaya olanak sağlayacak hüküm konulacak.

POLİSİ DENETLEME KURULU
Taslakta yer alması planlanan ‘Kolluk Kuvvetleri Denetim Kurulu’ düzenlemesi, insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen güvenlik güçlerini denetlemeyi amaçlıyor. STK’lar, polisi denetlemek için kurulacak kurulun, sivil ve tarafsız üyelerden oluşturulmasını talep ediyor. Hükümetin, bu maddeyle ‘polis devleti’ eleştirileri göğüslemek için denge oluşturmayı planladığı söyleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/1154236115423612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - Dopchik

  Polis devlet olduk artik kimse sesini cikarmasin!! Acilen toplumsal degisime ihtiyacimiz var!!

  hır çıkarmak - genco940

  problem mi yaratmak istiyorsunuz, problem çözmekmi. Eğer illede problem çıkarmak niyetindeyseniz ve hukuk dışı bazı uygulamalara yönelecekseniz sizin bileceğiniz iş, bize gelince, hele siz bir başlayın durum değerlendirmesinden sonra gereği düşünülür.

  Artık abartmağa gerek yok. - Jeff1971

  Şimdiye kadar, muhalefet AKP'e karşı 'faşo' 'Nazi gibiler' deyip duruyorlardı. Bana abartma, siyasi lafın aşırıya gitmesi gibi geliyordu (gerçi ben de muhalefetin tarafındayım) ama bu 'paketle' bambaşka bir ürpetici zihniyet düşüyor Türkiye'nin üzerine. Korkunç günler geliyor. Koşa koşa karanlığa doğru gidiyoruz.

  Asker bitti, polis başladı - huberhirsch

  Bir türlü kurtulamıyor şu ülke, eli silahlı lümpenlerin işgalinden. Biri bitiyor, diğeri başlıyor. Ne çilemiz varmış...

  faşizmde üst sınır - A.D

  türkiye de fasimz ve despotluk her zaman şiddetini arttırarak hep var olmuştur.erdoğan toplumdan korktuğu için daha sert yasalar getiriyor.çünkü korkuyorlar.halk ordu,polis ve yarğı üçgeninde sıkıştırılmıştır ve bunun adına ileri demokrasi diyor.

  eeee nerde kalmıstık - halkız biz

  ne bekliyordunuz ki gerçekten gezi eylemleri sürecinde 6 gencimizin öldürülmesinin ardından katil kolluk kuvvetini savunan onlar destan yazdı onlara emri ben verdim diyen bir zihniyetin getirdigi paketten de ancak yol ortasında yürürken 'Sende eylem yapma ihtimali gördüm gel bakayım şöyle' diyerek tamamen keyfi bir şekilde belki 1 gün içinde 5-6 kez aynı keyfiyetle gözaltına alınacaksın sonra sen direnince hem işkence görecek hem her türlü hakarete maruz kalacak hem de polise mukavemet ettigin hakkında dava açılacak. pehhhh pehhh pehhhh duyamıyorum hani nerde yetmez ama evet diyenler hani nerde bu oyuna alet olanlar buna ne diyecekler acaba

  polisiye - Blgekltgn

  Herkes önceden izin almadan,silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.bu hak ancak milli güvenlik,kamu düzeni,suç işlenmesinin önlenmesi,genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlandırılabilir. Bir kişi çıkıp açıklayabilir mi normlar hiyerarşisinin sözde üstünü Anayasa nın bu maddesinden, eylem yapma İHTİMALİ bulunan kişilerin, tutuklamak gibi kişi hürriyetini sınırlandıran yaptırımın, POLİS gibi hukukçu olmayan devlet memurları tarafından yerine getirmesinin anlamının çıkarılabilmesini? Ceza verilmesinin koşullarından HAREKET fiili, POLİS in GÜDÜ lerine bağlanarak, evrime tabi tutulmuştur, kaşınıza gözünüze dikkat edin, POLİS HİSSİYATINI nelere dayandırır, hiç belli olmaz.