Polise pusu: 2 ölü

Küçükçekmece'de, devriye görevi yapan sivil polis ekibine iki kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda iki polis yaşamını yitirdi, bir polis ise ağır yaralandı.

İSTANBUL - Küçükçekmece'de, devriye gezen sivil polis ekibine düzenlenen silahlı saldırıda iki polis şehit oldu, bir polis ağır yaralandı. Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği'ne bağlı 77.566 kod numaralı sivil polis ekibi, dün saat 08.30 sıralarında, Sefaköy Fevzi Çakmak Mahallesi Anadolu Sokak'ta kurşun yağmuruna tutuldu.
Vatandaş yardım istedi
Tesadüfen çöp kamyonuyla sokaktan geçen Küçükçekmece Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde görevli bir kişi, polis aracındaki telsizi kullanarak yardım istedi. "Acil durum, polisleri vurdular" diye anons yaparak polis çağıran vatandaş, saldırının Sefaköy İSKİ yanında meydana geldiğini bildirdi. Anons üzerine, olay yerine çok sayıda polis gönderildi.
Küçükçekmece Özel Doktor Sadık Ahmet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan 33 yaşındaki Mustafa Koçak ve 31 yaşındaki Köksal Bulut, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Başından yaralanan ve sevk edildiği İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyat edilen 43 yaşındaki Mustafa Biricik'in sağlık durumunun ise ciddiyetini koruduğu belirtildi.
Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, şüpheli görülen evlere baskın yapılacağını belirterek, vatandaşlara da "Şehit polislerimizin faillerini arıyoruz" şeklinde bilgi verilmesini istedi.
Görgü tanıkları, 30-35 yaşlarında, 1.70-1.75 metre boylarında, kareli kahverengi ceketle koyu renk gömlek ve pantolon giyen iki saldırganın, olay yerinden yeşil renkli Kartal marka bir otomobille kaçtığını söyledi. Dokuz milimetre çapında silah taşıyan saldırganlardan birinin, kaçarken silahının beline takmak istediği sırada ateş aldığı ve yaralandığı belirtildi. Bunun üzerine, çevrede bulunan sağlık kuruluşları, silahla yaralanan kişilerin başvurusu halinde polise bilgi verilmesi konusunda uyarıldı. Saldırganların kullandığı otomobil, bir süre sonra terk edilmiş halde bulundu. Şüphe üzerine gözaltına alınan bir kişi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
Küçükçekmece Kaymakamı Yüksel Ayhan saldırının nöbet değişimi sırasında gerçekleştirildiğini söylerken, boyun, kafa, el ve ayaklarında çok sayıda kurşun yarası olan polislerin cenazeleri, otopsi için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Bu arada, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve İstanbul Valisi Erol Çakır Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek Hasan Özdemir'le görüştü.