Polise soruşturma açıldı, vali özür dileyecek

Polise soruşturma açıldı, vali özür dileyecek
Polise soruşturma açıldı, vali özür dileyecek

Dipçikli dayağı ekrana yansıyan Özel Harekâtçı polis açığa alınırken Emniyet soruşturma için müfettiş görevlendirdi. FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ / DHA

ANKARA - 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 14 yaşındaki gösterici bir çocuğu dipçikle döverek gölgeleyen polis açığa alınırken, Hakkâri Valisi de aileden özür dileyeceğini açıkladı.
Hakkâri’de izinsiz gösteri sırasında, Özel harekât polisinin, 14 yaşındaki Seyfi Turan’ın başına silahının dipçiğiyle vurup yaralama görüntüleri tepkiyle karşılandı. Hakkâri Valisi Muammer Türker, televizyon kameralarına da yansıyan olayın ardından harekete geçerek polis memurunu görevden aldı ve idari soruşturma başlattı. Soruşturma için bir emniyet müdür yardımcısının tayin edildiği öğrenildi.

‘Tasvip edilemez’

Radikal’e konuşan Vali Türker, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden müfettiş görevlendirildiğini, müfettişlerin önümüzdeki günlerde Hakkâri’ye giderek soruşturmaya başlayacağını söyledi. Turan’ın durumunu yakından takip ettiğini kaydeden Türker, “Ailesi geldiği zaman ziyaret ederek yaşananlardan dolayı özür dileyeceğim” dedi. Türker, son aylarda bu olayların çok yaşandığını belirterek, şunları söyledi:
“Terör örgütü olaylarda çocukları öne sürüyor. Çocuklar da oyun zannediyor. Polisin yaptığını tasvip etmek mümkün değil ama 35 civarı polis yaralandı bu olaylarda. Bu da bizim canımızı sıkıyor. Gelen memurlar genç, askerliğini yapmamış kişiler. Sürekli taş yiyip yaralanan arkadaşlar var. Bu da gerginlik yaratıyor.”  

Bir polis de yaralı

Bu arada Hakkâri’deki önceki günkü olaylarda yaralanan ve yine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Caner Çelik adlı polisin de alnında kemik çökmesi olduğu ve beyin ödemi riskine karşı hastanede müşahede altında tutulduğu açıklandı. (Radikal)