Polise süper yetkiler

AB kaygısı vardı
İktidarın, AB kaygısıyla beklettiği düzenleme, AKP'lilerin yasa teklifi olarak Meclis'te: 'Suçlu'larla, ehliyet-pasaport alanların parmak izi saklanacak. Hâkim izni olmadan araç ve kişi aranabilecek, yol kesilebilecek. Ateş açma yetkisi de genişledi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hükümetin, AB ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle rafta tuttuğu, polise geniş yetkiler verilmesini içeren düzenleme 'yasa teklifi' olarak TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif Emniyet'in şikâyetlerine büyük ölçüde 'çözüm' getiriyor.
AKP milletvekilleri Selami Uzun, Kerim Özkul, Sinan Özkan ve Muharrem Tozçöken'in imzalarını taşıyan ve gelecek hafta yasalaşması planlanan teklif şöyle:

  • Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği doğrudan ve duraksamadan silah kullanma yetkisi polise yeniden veriliyor. Polis, kendisine veya başkasına yönelik bir saldırı karşısında TCK'nın meşru savunmaya ilişkin hükümleri çerçevesinde savunmada bulunacak. Önce dur ihtarında bulunacak. Kişinin kaçması halinde, silahla uyarı ateşi yapabilecek. Kişi buna rağmen kaçarsa ateş edilebilecek. Polis, kendisine karşı silahla saldırıya teşebbüs halinde duraksamadan ateş edebilecek.
  • Polis, kişileri ve araçları durdurabilecek. Şüphe durumunda kişinin üzerini arayacak, aracın içini kontrol edecek ancak dışarıdan bakıldığında görünmeyen yerleri hâkim kararı olmadan açtıramayacak. Mevcut durumda polis araç durdurup kontrol yapabiliyordu. Ancak üst ve aracın aranması için hâkim kararı gerekiyordu. Polis, mitinglere katılmak üzere yola çıkan otobüsleri durdurup gösterinin olduğu ilin merkezine sokmayacak.
  • Polis, silah ruhsatı, ehliyet ve pasaport başvurusunda bulunanların, polis ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışanların, Türk vatandaşlığına girmek isteyenlerin, sığınma talebinde bulunanların ve gözaltına alınanların parmak izini alabilecek. Bu konuda bazı yetkiler AB sürecinde geri alınmıştı. Polis gözaltına aldığı zanlıların parmak izlerini alabiliyor ancak hâkim kararı olmaksızın arşivindeki izlerle karşılaştıramıyor, saklayamıyordu. Şimdi hâkim kararı olmaksızın kayıtlar saklanacak ve iz takibi yapılacak.
    Mülki amirin izni yeterli
  • Polis, tehlikenin veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla hâkim kararı veya geciktirilmesinde sakınca bulunan hallerde mülki idare amirinin verdiği yazılı emirle kişilerin üstleri, araçları, özel kâğıtları ve eşyasını arayabilecek. Bu durumlarda hâkim kararı olmadan evlere girilebilecek. AB uyum sürecinde konut dokunulmazlığı ilkesi uyarınca hâkim kararı olmadan polisin ev ve işyerrine girmesi yasaklanmıştı.
  • Polis, tehlikenin önlenmesi için tesislere gelen herkesin üstünü, aracını arayabilecek. Danıştay saldırısından sonra polisler binaya gelen avukatları arayamadıklarını savunmuşlardı. Artık avukatlar da aranacak.
  • Kaçakçılık ve terör suçların önlenmesi için polisin 'istihbarat faaliyetlerinde bulunurken her türlü beşeri ve teknik imkânlardan' yararlanması kuralı getiriliyor. Polis zanlıları izlemek için ajan ve haber elemanı gibi takibe alınan kişileri uzaktan kamerayla izleyebilecek, seslerini kaydedebilecek. Telefonlarını dinleyip internetteki her türlü iletişimini de kayda alabilecek. Şu anda teknik takip hâkim kararıyla mümkün.