Polise taş atana çok ağır ceza:?11 yıl

DİYARBAKIR - Yasadışı gösteriye katılıp, çıkan olaylarda polise taş atan üç sanıktan ikisine 11, birine de 10 yıl hapis cezası verildi.
Geçen yıl 21 Mart’taki Nevruz kutlamalarında Van, Siirt, Hakkâri ve Yüksekova’da göstericiler ile polisler arasında çatışmalar çıkmıştı. Bu olaylarda polisin sert müdahalesini protesto etmek için Diyarbakır’da eylemler yapılmıştı. Burada çıkan olaylarda polislere taş attıkları gerekçesiyle T.Y., F.A. ve F.G. tutuklandı. Genç yaştaki tutukluların yargılanmasına Diyarbakır’daki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada hazır bulunan sanıklardan F.A., mahkemeye askerlik görevi sırasında birliğinin kendisine verilen takdir belgesini sundu.
Mahkeme, sanıklardan T.Y. ile F.G.’yi, ‘Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından 11’er yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanık F.A. ise TCK’nın ‘Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı. Sanık avukatlarından Serhat Eren, kararı temyiz edeceklerini söyledi. Avukat Eren “Katıldıkları basın açıklaması DTP tarafından düzenlendi. Örgüt çağrısı yok” diye konuştu. (dha. aa)