Polise 'Zoru azaltın' talimatı

İçişleri Bakanı Aksu'dan valilere: "Gösterilerde zor kullanma yetkisini aşan polis ve jandarmaya işlem yapılsın. Mümkünse şiddete başvurulmasın."

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, valilere, toplumsal olaylarda zor kullanma yetkisini aşan polis ve jandarma için derhal işlem yapma talimatı verdi. Valiliklere birer genelge gönderen Aksu, çağdaş bir ülke olmanın insan haklarına saygıdan geçtiğini belirterek, toplumsal olaylara müdahalede zor kullanma yetkisi sınırlarının aşılmasının en aza, 'mümkünse sıfıra' indirilmesini ve bu konuya öncelik verilmesini istedi.
Toplumsal olaylara müdahalede orantısız güç kullandığı belirlenen personel hakkında derhal işlem yapılması gerektiğini vurgulayan Aksu, bu işlemlerden vali, il jandarma komutanı ve il emniyet müdürlerinin sorumlu tutulacağını ifade etti. Aksu, güç kullanımının altında yatan temel sebeplerin ortaya çıkarılması ve giderilmesini de istedi.
Disiplin işlemlerine ilişkin sonuçların Mülkiye Teftiş Kurulu İnsan Haklarını İnceleme Bürosu'na gönderilmesini isteyen Aksu, büronun, illerden gönderilen bilgi ve belgeleri inceleyip değerlendirdikten sonra, yapılan işlemlerin yetersiz veya eksik olduğu kanaatine varması durumunda gerekli işlemlere derhal başlayacağını kaydetti.
Aksu, inceleme ve soruşturmada gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığından vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarının sorumlu olduklarını belirtti.