Polisi şikayet etmeye gitti, dayak yedi

Polisi şikayet etmeye gitti, dayak yedi
Polisi şikayet etmeye gitti, dayak yedi

Nurten Peker (solda) kardeşi Ayten Peker (ortada) ve arkadaşları Seçil Doğan'ın başına gelmeyen kalmadı.

Uşak'ta bir kadının evi 'gürültü yaptığı' gerekçesiyle polislerce basıldı. Telefonla polislerden şikayetçi olmaya çalışan kadını dinleyen çıkmadı. Karakola giden kadın ve yanındaki iki kişi dayak yedi

  

YAVUZ KUŞDEMİR

 

UŞAK - Uşak'ın Sivaslı ilçesinde, içki içip eğlenirken, gürültü yaptıkları iddiasıyla evlerine gelerek kendilerine uyaran polislerden şikayetçi olmak için gittikleri Emniyet Müdürlüğünde, dövüldüklerini ileri süren Nurten Peker, kardeşi Ayten Peker, arkadaşları S.D. ve komşularının oğlu A.K., savcılığa suç duyurusunda bulundu. Polisler de kadınlardan şikayetçi oldu.

32 yaşındaki Nurten Peker ve 19 yaşındaki Ayten Peker, arkadaşları 16 yaşındaki S.D. ile birlikte pazar günü gittikleri ablalarının Sivaslı İlçesi, Everenli Mahallesi'ndeki evinde, gece geç saate kadar içki içip, eğlendi. İddiaya göre, eve gelen biri sivil polis İ.Ü. ile resmi üniformalı polis memuru H.Ç., “Gürültü yaptığınız için hakkınızda şikayet var” dedi. Bunun üzerine kapıyı açan Nurten Peker, polislerden kimliklerini ve şikayet olduğuna dair yazıyı görmek istedi. Kadınların iddiasına göre kendisini cinayet masasında komiser Cemil olarak tanıtan İ.Ü., Peker'in “Biz cinayet işlemedik” demesi üzerine, “İşimi sen mi öğreteceksin lan” diye bağırarak, hakaretlerde bulundu. Peker'in amirleriyle görüşmek istemesi üzerine, İ.Ü. ve H.Ç., “Amir de, memur da biziz” diyerek, evden ayrıldı. Polislerin evden ayrılmasının ardından ‘155 Polis İmdat’ yardım hattını arayan Peker, evine gelerek polis olduğunu söyleyen kişilerden şikayetçi olduğunu söyleyerek, nöbetçi amirle görüşmek istediğini belirtti. Ancak, “Bugün nöbetçi amir yok” cevabıyla karşılaştı.

 

'Cep telefonuyla vurdu'

Bunun üzerine arkadaşı S.D., kardeşi Ayten Peker ve ablasının kapı komşunun oğlu 15 yaşındaki A.K. ile Sivaslı İlçe Emniyet Amirliği'ne giden Nurten Peker, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Şikayet dilekçesi verdim. Ancak, polisler almak istemeyip, ‘Devletin polisini meşgul etmekten’ hakkında işlem yapmakla tehdit ettiler. Ben de bunun üzerine cep telefonumdan ‘155 Polis İmdat” hattını arayıp, ‘Telefonda şikayetimi kabul etmiyorsunuz, bari yazılı alınmasını sağlayın’ dedim. Ancak, telefon yüzüne kapandı. Bu sırada sonradan isminin İ.Ü. olduğunu öğrendiğim polis memuru cep telefonumu alıp, bana, kardeşim Ayten ve yanımdaki arkadaşım S.'ye vurdu. S., yere düştü. S.'yi kaldırıp, orada gördüğüm boş bir odaya götürüp, kendimizi içeri kitledim. Emniyet amiri olduğunu söyleyen bir kişi kapıyı kırarak, içeri girdi. S.'yi saçlarından tutarak, kafasını duvarlara çarptı. Sonra beni de saçımdan tutup, sürükledi. Ardından da ellerimi kelepçeleyip, darp ettiler. Bu sırada can havliyle bir polisin parmağını ısırdım. Aldığım darbeler nedeniyle bayılmışım. Üzerime su döktüler. Gözlerimi açtığımda, hastanedeydim. Kafamda, boynumda ve kollarımda darp izleri ve morluklar vardı. Polisler, sabah beni hastaneden alarak, savcılığa götürdü. Üç polis memurundan da şikayetçi oldum. Yanımdaki arkadaşım S. ile A. de polislerden şikayetçi oldu.”

 

Soruşturma başlatılmış

Sivaslı İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, ihbar üzerine uyarıda bulunmak üzere eve giden polis memurlarının hakarete uğradıkları ve görevlerini yapmalarının engellendiğini iddia etti. Kadınların şikayet için geldikleri ilçe emniyet müdürlüğünde dövülmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Özgönül, tarafların karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olduklarını söyledi.

VALİLİK KADINLARI SUÇLADI

Uşak Valiliği'nden yapılan açıklamada 1 Ağustos günü saat 01.10'da balkonda bazı kadınların içki içip yüksek sesle müzik dinlediği şikayeti üzerine, 3 polisin bu kişileri ikaz ettiği; bu kişilerin ise bir süre sonra 155 Polis İmdat'ı 15-20 kez arayarak hakarette bulundukları iddia edildi. Ardından saat 02.00'de İlçe Polis Merkezi'ne gelerek ikaz eden görevlilerden davacı olduklarını söyleyen 3 kadına, savcılığın talimatıyla Kabahatlar Kanunu kapsamında zanlılara 62'şer YTL idari para cezası kesildi.
Açıklamada haklarında işlem başlatılan N.P., A.P. ve S.D. adlı kadınların önce palis direniş gösterdiği, polis merkezindeki eşyalara zarar verdiği ve fiili saldırıda bulunduğu belirtildi. Saldırganlardan N.P.'nin aldığı alkolün etkisiyle görevli polis memuru İ.Ü.'nün parmağını ısırdı. Polise 7 günlük rapor verilirken N.P. kelepçelendi.
Yaklaşık 2 saat polis merkezinde yatıştırılmaya çalışılan 3 kişi kendilerini bir odaya kilitleyip eşyalara zarar verince, kapı güvenlik görevlilerince kırılarak açıldı. Saat 03.30'da İlçe Emniyet Amiri'nin polis merkezine gelmesinin ardından bu kişiler sevkedildikleri hastanede de taşkınlıklarını sürdürdü. Bu nedenle savcılığa akşam saatlerinde gönderilebildiler.
Valilik açıklamasında N.P.'nin 276, A.P.'nin 90, S.D.'nin ise 20 promil alkollü olduğu, ayrıca N.P.'nin çantasında yeşil reçeteye tabi uyarıcı ve uyuşturucu özelliği olan bir kısmı kullanılmış ilaç ile yine psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaç bulunduğu vurgulandı.
Açıklamada N.P'nin 15.5.2004 tarihinde 81 promilli alkollü araç kullanmaktan ehliyetinin 6 ay süreyle geri alındığı ve 325 YTL ceza uygulandığı; yine 27.03.2008 tarihinde 331 promilli alkollü araç kullanmaktan sürücü belgesinin 2 yıl süreyle geri alındığı ve 601 YTL ceza uygulandığı belirtildi. (dha)