Polisin adliye baskınına savcıdan soruşturma

Beyoğlu adliyesine basın yapan polise savcılık soruşturmanın gizliliğini ihlalve görevi kötüye kullanma iddiasıyla soruşturma başlattı

 

İSTANBUL - Beyoğlu'nda uyuşturucunun merkezi olarak bilinen Hacıhüsrev'e yönelik uyuşturucu operasyonunda Beyoğlu Adliyesi görevlilerinin de ifadelerine başvurulmuştu. İddiaya göre adliye çalışanları dinleme kararlarını önceden haber alıyor çeteyi uyarıyordu. Ayrıca bazı gazete ve televizyolar polisin Beyoğlu Adliyesi'ni de bastığını yazmıştı. 'Adliyeye baskın yapıldığı' haberini önceki gün yalanlayan Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma ve operasyonla ilgili bilgileri basına sızdırdığı gerekçesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı.
Hacıhüsrev'e yönelik  yapılan operasyonlarda, Beyoğlu Adliyesi'nde çalışan üç kişinin ifadesine başvurulmuştu. Bazı televizyon, gazete ve internet sitelerine olay 'Beyoğlu Adliyesi'ne polis baskını' olarak yansımıştı. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün açıklama yaparak, adliyeye baskın yapılmadığını, polisin böyle bir yetkisi olmadığını ve sadece üç çalışanın ifadesine başvurulduğunu duyurdu. Bu arada adliye personelinin ifadelerinin neden alındığı konusunda da haberlerde söz konusu kişilerin kritik bilgileri çeteye sızdırdığı yazıldı.
Bu arada Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ilginç bir haber geldi. Başsavcılık, soruşturmanın gizliliği ihlal edildiği ve soruşturma hakkında basına bilgi sızdırıldığı gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı. Yetkililer, operasyonlarla ilgili basına bilgi verenlerin tespit edilmeye çalışıldığını söyledi. Bu arada yetkililer haberlerde iddia edildiği gibi gözaltına alınan avukat olmadığını da vurguladı. (Radikal)